Adventistická zpověď

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
neregistrovaný.

Re: Pokračovanie

Neprečítaný príspevok od používateľa neregistrovaný. »

Lída R. napísal: 31 Dec 2021, 15:46
Šašo Jašo napísal: 31 Dec 2021, 14:47 Kdo bude chtít ode mě vědět víc, zjistí si, kde mě najde a při vážném zájmu můžeme pokračovat.
Haleluja

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď - Reakce na odchod

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

11. část
Reakce na odchod

Shrnula jsem důležité okamžiky, které připravily v mé mysli půdu pro přemýšlení o odchodu z církve. Těch věcí bylo samozřejmě mnohem více, zdaleka jsem o všech nepojednávala do detailů. Zde šlo jen o střípky.

Když jsem zjistila, že již nemohu vyznávat důležité body adventistické věrouky, zvažovala jsem, co dál. Rozhodla jsem se z církve odejít, protože se mi to v mém případě jevilo jako správné rozhodnutí. Odešli jsme s manželem oba. Po odchodu jsem nikdy nikoho nepřemlouvala k témuž činu. Respektovala jsem názory bratrů a sester, kteří chtěli z nejrůznějších důvodů zůstat, i když někteří se také s důležitými body adventistické věrouky neztotožňovali. Tento postoj zastávám i dnes; je na rozhodnutí každého člověka, zda chce v církvi být, nebo ne. Na důvody odchodu jsem však byla různě dotazována. V době odchodu rovněž sílil boom podobných rozhodnutí a dostávala jsem emaily od neznámých a někdy i známých lidí, kteří sdíleli svoji zkušenost nebo se chtěli na něco zeptat. S některými neznámými lidmi jsem se i na jejich žádost sešla osobně a sdílela jsem s nimi svou zkušenost s adventismem. Dostala jsem i žádost, zda bych někoho nepokřtila.

Vůči adventismu jsem se snažila vystupovat smířlivě, což se ukázalo jako jeden z důvodů, proč se na mě někteří lidé obrátili. Odchod z církve proběhl v poklidu. Vím, že sbor nevítal učení, které jsem tehdy přijala. Toto se konkrétně projevovalo, ale detaily nebudu popisovat. Když se někdo začne vymezovat proti církevnímu učení, je logické, že se tím sbor bude zabývat.

Odchod proběhl bez problémů, s lidmi jsem hleděla zachovat dobré vztahy, ale už bez mého členství. Většina reakcí na odchod z očí do očí byla rozumná. Většina dobrých přátel mi zůstala i potom a chovali se ke mně bez předsudků. Dostala jsem reakce od různých lidí i přes email. Někteří vyjadřovali podporu, jiní s tím měli problém. Přišla i některá tvrdá označení jako např. „služebníci satanovi" atd. Když jsem se doslechla, že Pán Bůh nás za ten odchod potrestá, zakázala jsem lidem vypravovat mi, co se kde o našem odchodu říká.

Nejpřekvapivější reakci na náš odchod jsem zaznamenala v místech okolo mého rodiště. Dostala jsem nazlobený telefonát, jestli chci krást a smilnit, či se opíjet a jak si to představuji. Toto se od různých osob opakovalo. Pamatuji si, jak jsme měli jednou na nový rok zkaženou rodinnou pobožnost. Neméně šokující byla setkání s jednou osobou po našem odchodu. Dostali jsme vynadáno, že nebudeme v nebi, diskuse nebyla možná. Když mě přešel šok, začala jsem se za ty lidi modlit. S jedním člověkem se to upravilo úplně, když jsem mu napsala po pár letech na facebook, jestli ještě budeme na válečné stezce, nebo se už budeme bavit (parafráze). Z reakce jsem měla velkou radost. Další osoby už také jednají jinak, než na začátku. A samozřejmě byla i řada normálních reakcí.

Píšu to proto, že pokud někdo uvažuje o odchodu, může se mu stát něco podobného. Je třeba s tím počítat a chválit Pána, když k tomu nedojde. Nejedná se v první řadě o nepřátelství, ale o silnou obrannou reakci, kterou někdy lze po jisté době eliminovat vhodnými slovy a chováním za předpokladu, že spolu lidé měli dobrý vztah. Možná to nepomůže, ale je dobré to alespoň zkusit. Já jsem po čase zvolila únikovou cestu vyhýbání se těm lidem, ale cítila jsem, že není správné u toho navěky zůstat, proto jsem pak udělala krok ke smíření. Není to nějaký můj chvályhodný skutek, k tomu nás vybízí Písmo. Pokud zjistíme, že proti nám někdo něco má, máme se s ním smířit. Na rovinu říkám, že vždy to nevyjde, ale někdy ano.

Silně negativní reakce také nejsou specifikem adventismu. Zažila jsem rozdělení v jedné evangelikální církvi a nebylo to o moc lepší. Nejednalo se o mě, ale o přátele. A právě zde jsem mohla uplatnit svou zkušenost, která pomáhá lidem, kteří prošli nebo procházejí něčím podobným. Nejdříve jsem si říkala, k čemu mi taková zkušenost bude, ale ukázalo se, že to napomohlo k dobrému jak pro moji výchovu a zrání, tak pro životy druhých lidí. Lidé odcházející z nějaké církve, kde řadu let žili, mají tam zázemí, vykonávají zodpovědné služebnosti, potřebují něco jiného než bagatelizaci jejich postojů a vyhlášení války. Tito lidé potřebují o věcech mluvit nejen s těmi, kterých se to týká, ale i s lidmi, kteří prožili nebo prožívají něco podobného, protože oni rozumí. Je to zásah i do toho společenství, do rodiny. Pokud ve sboru fungují nějaké zralé osobnosti, hodně mohou tato napětí mírnit, protože bývají zasaženy i emoce.

Když jsem přišla do svého bývalého adventistického sboru po několika letech na nějakou akci, byla jsem vřele přijata. Popovídala jsem si s lidmi možná ještě lépe, než když jsem do sboru chodila pravidelně. Je to jak vývojem mým, tak posunováním i druhých. Pak jsem do sboru občas přišla a seznámila jsem se i s novým kazatelem, se kterým jsme si sedli. Do sboru jsem pak vždycky těšila a několikrát jsem z vánočního programu odcházela mezi posledními.

Mým posláním není vybízet lidi k odchodu, spíš se s nimi bavím o duchovním životě, probíráme zkušenosti, účastníme se nějaké aktivity. Samozřejmě ale pokud se na mě někdo obrátí s tím, že chce odejít, nebráním mu. Můžu mu říct jen svou zkušenost, rozhodnutí je na člověku. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitovala, ale se členy CASD udržuji v rámci svých možností přátelský vztah, pokud to jde.

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Milá Lído, tvoje odchádzanie je ako ísť dopredu a pozerať sa dozadu. Celkom nechápem významu "adventistická zpoveď". Témy o ktorých píšeš, tu boli preberané x-krát. Niekedy je menej viac.

Host

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Host »

Ona cíti ako keby bola na súde. Aj obžalovaný ktorý vie že dostane trest má priestor pred vynesením rozsudku na poslednú reč.

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Milá Lído, tvoje odchádzanie je ako ísť dopredu a pozerať sa dozadu. Celkom nechápem významu "adventistická zpoveď". Témy o ktorých píšeš, tu boli preberané x-krát. Niekedy je menej viac.
Nesouhlasím, Lída popsala svůj odchod skvěle a mám dost podobných pocitů. I když se divím, kam až došla, hezky vyjádřila, čím si musela projít. Nezmínění členové by se měli stydět.
Někteří lidé prostě neunesou skutečnost, že člověk může vidět věci jinak a svoje původní postoje změní.
Pamatuji, jak z jednoho sboru odešlo několik členů-starší sboru řekl "protože už nejsou členové, o důvodech jejich odchodu se nebudeme bavit". Byl jsem docela v šoku-vše jen odsunout, nerozebrat si důvody jejich odchodu (poslali sboru dopis s důvody odchodu). Pro mne to byl jen další impuls k zamyšlení se nad skutečnostmi učení o "jediném pravém ostatku".

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Milý neregistrovaný, chcel som len poukázať Líde, že nevidím zmysel vypisovania nekonečných príspevkov, je to iba hrabanie sa v minulosti, mimochodom nikto ju nenútil vstupovať do Casd, robiť kolportérku, každý sme slobodná bytosť, sme zodpovední za vlastné rozhodnutia. To že má mnohí členovia odsúdia je skutočnosť, s ktorou nič nespravím . Ako raz jedna sestra povedala:" Z Casd sa už nedá kam odísť, lebo kto má väčšie poznanie pravdy, než adventisti?"

Neregistrovaný

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Milý neregistrovaný, chcel som len poukázať Líde, že nevidím zmysel vypisovania nekonečných príspevkov, je to iba hrabanie sa v minulosti, mimochodom nikto ju nenútil vstupovať do Casd, robiť kolportérku, každý sme slobodná bytosť, sme zodpovední za vlastné rozhodnutia. To že má mnohí členovia odsúdia je skutočnosť, s ktorou nič nespravím . Ako raz jedna sestra povedala:" Z Casd sa už nedá kam odísť, lebo kto má väčšie poznanie pravdy, než adventisti?"
Milí neregistrovaný, možná jsou příspěvky dlouhé, ale je to její projev. Chce dopodrobna vyjádřit svoje myšlenky.
Nikdo většinou nikoho nenutí vstoupit do CASD (i když v některých rodinách k tlačení ke křtu dochází), ale způsob "vyučování" o jediné správné církvi, chybné důrazy a zjednodušování dost zájemce směřují. Členové, vesměs starší generace, nejsou připraveni na odchod lidí z věroučných důvodů.
Z CASD se odejít dá, jen si člověk musí uvědomit, o čem je následování Krista. Nejde o "větší poznání", ale hlavně o to, zda chce žít skutečný život s Bohem, sloužit. Mnoha adventistům by prospělo poznat jaké jsou potřeby lidí okolo. Diskuze v sobotní škole jsou hodně akademické, ale je to opakování myšlenek jenom mezi lidmi ve sboru, okolí to prakticky nic nepřináší.
CASD představuje vývoj křesťanství jako odpadnutí katolické církve, pak protestantismus se svými strnulými ceremoniemi a nedokončenou reformaci. Ta se podle nich uskutečnila až v adventismu. Je to ale pravdivý pohled?

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Neregistrovaný napísal: 01 Jan 2022, 12:12 Milá Lído, tvoje odchádzanie je ako ísť dopredu a pozerať sa dozadu. Celkom nechápem významu "adventistická zpoveď". Témy o ktorých píšeš, tu boli preberané x-krát. Niekedy je menej viac.
Milý Neregistrovaný, kdo se neotočí zpět, půjde dopředu nejistým krokem.
Název - Byla jsem adventistka a rekapituluji (není to tedy ohlížení se za minulostí na bázi neustálého tápání) minulá období. Poněvadž je to osobní, zvolila jsem takový název.
Neprobírám adventistická témata jako celek a obecně, nýbrž stručněji naznačuji, co mě osobně na nich zaujalo.

Děkuji za recenzi.

Neočekávala jsem ale, že tomu příliš mnoho lidí porozumí.

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Host napísal: 01 Jan 2022, 14:34 Ona cíti ako keby bola na súde. Aj obžalovaný ktorý vie že dostane trest má priestor pred vynesením rozsudku na poslednú reč.
:)

Lída R.
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 28 Nov 2021, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Adventistická zpověď

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Neregistrovaný napísal: 01 Jan 2022, 15:06 Milý neregistrovaný, chcel som len poukázať Líde, že nevidím zmysel vypisovania nekonečných príspevkov, je to iba hrabanie sa v minulosti, mimochodom nikto ju nenútil vstupovať do Casd, robiť kolportérku, každý sme slobodná bytosť, sme zodpovední za vlastné rozhodnutia. To že má mnohí členovia odsúdia je skutočnosť, s ktorou nič nespravím . Ako raz jedna sestra povedala:" Z Casd sa už nedá kam odísť, lebo kto má väčšie poznanie pravdy, než adventisti?"
Nemusíš v tom vidět smysl, smysl v tom vidím já. OK.

Příspěvky nejsou nekonečné, mají začátek a budou mít brzký konec.
V minulosti se nehrabu, pouze rekapituluji. Hrabání v minulosti by znamenalo nikam se dopředu neposunout.

Mám zde kolem 1000 příspěvků, takže tu rekapitulaci vidím za dobrou.
Jiní křesťané se mě často ptají na adventismus a proč jsem odešla. Většinou je odbývám krátkým souvětím, ale někteří chtějí vědět více.
Nebavilo mne stále dokola opakovat ten příběh, tak tam, kde to nebylo nutné, jsem se omezila na pár vět.
Takhle to bude napsané a mohu na to odkazovat, nebo to přeposílat. Hodně mi to pomůže.
A taky to pomůže pár lidem.

Po předchozích zkušenostech jsem s odsouzením počítala, dnes mi to již nečiní problém, vím, že to tak je.

Nikdo mne nenutil vstupovat do CASD ani dělat kolportérku, však z toho ani nikoho neobviňuji.

Každý máme zodpovědnost za své rozhodnutí - tak to AMEN.
Já ji přijala.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 31 neregistrovaných