Koutek pro ex-kalvinisty

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Mikim

Neveriť v Božie predurčenie, je v podstate neveriť Bohu Biblie.
Svoboda volby musí existovat
Potom, ako je to so zasľúbením? Ako by sa naplnilo, ak by to bolo ponechané na vôli človeka a nie na Božej vôli? Iba Boh má neobmedzenú slobodnú vôľu a čo chce to učiní. Vôľa človeka, nie je Bohom a zvrchovaný Boh, predsa nemôže byť závislý, od hriechom zotročenej vôli človeka.
Bůh je dobrý (Mt 19:17), Bůh je láska (1Jan 4:8), Bůh je všemocný (Gen17:1). To jsou axiomy.
Bůh »chce, aby všichni lidé byli zachráněni a přišli k poznání pravdy« - to říká Bible (1Tim2:4b) a zcela to vylučuje, že by se Bohu prostě zachtělo někoho nezachránit z toho důvodu, že by to byla jeho touha.
Boh, koho nechce, toho nechá tak. Dá sa to Bohu uprieť? Nie!

Ak budem ignorovať množstvo veršov z Písma, ktoré jasne potvrdzujú predúloženie podľa vyvolenia a súčasne si vyberiem jeden verš, ktorý si účelovo vyložím a týmto budem argumentovať, tak je jasné, že budem Písmo staviať do protirečenia. Lenže Písmo si neprotirečí.

Pavol tu jasne o tom píše, že nie všetci sú deťmi zasľúbenia: Rim9 6 No, nie že by bolo zmarené slovo Božie. Lebo nie všetci, ktorí sú z Izraela, sú Izraelom, 7 ani preto, že sú semä Abrahámovo, nie sú všetci deťmi, ale: V Izákovi sa ti bude volať semä, 8 to jest, nie deti tela sú deťmi Božími, ale deti zasľúbenia počítajú sa za semä.

Rim9 11 Lebo ešte keď sa neboli narodili ani neboli vykonali ničoho dobrého alebo zlého - aby zostávalo preduloženie Božie podľa vyvolenia, nie zo skutkov, ale z toho, ktorý povoláva - 12 ešte vtedy jej bolo povedané, že väčší bude slúžiť menšiemu.

Rim9 15 Lebo hovorí Mojžišovi: Zmilujem sa, nad kým sa zmilujem a zľutujem sa, nad kým sa zľutujem. 16 Tak tedy nie je to vecou toho, kto chce, ani toho, kto beží, ale vecou Boha, ktorý sa zmilováva. 17 Lebo Písmo hovorí faraonovi: Práve nato som ťa vzbudil, aby som na tebe ukázal svoju moc, a aby sa rozhlasovalo moje meno po celej zemi. 18 Tak tedy nad kým sa chce zmilovať, nad tým sa zmilováva, a koho chce zatvrdiť, toho zatvrdzuje. 19 Ale povieš mi tedy: A prečože potom karhá? Lebo veď kto kedy sa sprotivil jeho vôli, keď je tomu tak? 20 Nuž tedy, ó, človeče, ktože si ty, že odhováraš Bohu?! Či azda povie útvor tomu, kto ho utvoril: Prečo si ma tak učinil? 21 Alebo či nemá hrnčiar práva a moci nad hlinou, aby z toho istého blata učinil jednu nádobu na česť a druhú na nečesť? 22 A čo, ak Bôh chcúc ukázať svoj hnev a oznámiť to, čo je jemu možné, znášal vo veľkej zhovievavosti nádoby hnevu, pripravené na záhubu, 23 a aby oznámil bohatstvo svojej slávy na nádobách milosrdenstva, ktoré vopred prihotovil na slávu? - 24 Ktorých aj povolal, nás, nie len zo Židov, ale aj z pohanov. 25 Ako aj v Hozeášovi hovorí: Nazoviem nie môj ľud svojím ľudom, a nie milovanú milovanou, 26 a bude, že na mieste, kde im bolo povedané: Vy nie ste mojím ľudom, že tam budú nazvaní synmi živého Boha. 27 A Izaiáš volá nad Izraelom: Keby bol počet synov Izraelových ako piesok mora, len zostatok bude spasený. 28 Lebo zkazu, a rýchlu, vykoná v spravedlivosti; lebo záhubu, rýchlu, učiní Pán na zemi. 29 A tak ako predpovedal Izaiáš: Keby nám Pán Zástupov nebol zanechal semä, boli by sme jako Sodoma a Gomore by sme boli podobní. .

Potom je jasné, že zostatok je preto zostatkom, lebo je z Božej vôle - z Božieho zasľúbenia – z jeho milosti a moci. No a Boh tento svoj zostatok aj udržiava.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

Mikim

No a čo sa týka toho pojmu - "všetci"

Preklad Český Kralický na ktorom je lepšie zdôraznené to, čo sa myslí pod pojmom - všetci ľudia.

1Tim.2 1Napomínám pak, aby především činěny bývaly pokorné modlitby, prosby, svaté žádosti a díků činění za všelijaké lidi, 2Za krále i za všecky v moci postavené, abychom tichý a pokojný život vedli ve vší zbožnosti a šlechetnosti. 3Nebo toť jest dobré a vzácné před spasitelem naším Bohem, 4Kterýž chce,aby všelijací lidé spaseni byli a k známosti pravdy přišli.

Pojem - všelijací lidé presne vystihuje kontext a to aj z predošlých veršov. Teda máme sa modliť za rôznych ľudí v rôznom postavení. Boh chce, aby všelijakí ľudia boli spasení a teda určite má svojich vykúpených aj medzi vysokopostavenými ľuďmi, čo aj dosiahne. Ak by sme to brali vo zmysle, že zvrchovaný Boh chce, aby všetci ľudia na zemi boli spasení a nemôže to dosiahnuť, tak by to znamenalo, že Boh nie je zvrchovaným Bohom a teda nie je v moci Boha to dosiahnuť. No Boh chce, aby všetci a to z jeho ľudu, boli spasení a určite to dosiahne a ani jedna jeho ovca nezahynie.

To je v súlade s kontextom celej Biblie a vždy sa to týka Božieho ľudu.

2Pet3 9Neodkladá Pán váhajúc so zasľúbením, ako ho niektorí majú za takého, ktorý váha a odkladá; ale zhovieva vzhľadom na nás, pretože nechce, aby niektorí zahynuli, ale aby všetci prišli ku pokániu.

Všimnime si – “vzhľadom na nás – teda vykúpených“, aby všetci z Božieho ľudu boli spasení a aby nikto nezahynul.

Mat 1:21 a porodí syna a nazveš jeho meno JEŽIŠ, lebo on zachráni svoj ľud od ich hriechov.

Tu je zdôraznené – “svoj ľud“ zachráni od ich hriechov a nie všetkých ľudí na celom svete

"28lebo toto je moja tej novej zmluvy krv, ktorá sa vylieva za mnohých na odpustenie hriechov".

Za mnohých a nie všetkých. Alebo za všetkých z Božieho ľudu.

Sk13 47Lebo tak nám prikázal Pán: 'Ustanovil som ťa za svetlo pohanom, aby si bol spásou až do končín zeme.'" 48Keď to počuli pohania, radovali sa a oslavovali Pánovo slovo a uverili všetci, čo boli vopred určení pre večný život.

Uverili všetci – no iba tí všetci, ktorí boli vopred určení - predurčení, pre večný život. Ostatní, ktorým to nie je dané od Otca, tak neuverili.

44Nikto nemôže prijsť ku mne, keby ho nepritiahol Otec, ktorý ma poslal,...

Tu je jasne povedané, že iba tí prichádzajú ku k pravému Kristu, ktorých priťahuje Otec na nebesiach. Ak niekoho nepritiahne Otec, či snáď príde ku Kristu? Ak by chcel Boh pritiahnuť všetkých ľudí, tak by všetci prišli ku Kristu. No všetci nie sú jeho ľudom!

Výroky z Písma – „Ján6 37Všetko, čo mi dáva Otec, prijde ku mne...“

Teda všetci prídu ku Kristu, ktorých mu dáva Otec! Kde je tu vôľa človeka, ako rozhodujúci faktor? Ako vidíme, tak je z vôle Otca a a práve tí všetci prídu ku Kristu.

Taktiež vidíme , že Ježiš neprosí za všetkých ľudí na celom svete, ale za tých, ktorých mu dáva zo sveta jeho Otec: „ Ján17 9 Ja prosím za nich, neprosím za svet, ale za tých, ktorých si mi dal, lebo sú tvoji.“ “ Ján 17:6Zjavil som tvoje meno ľuďom, ktorých si mi dal zo sveta.“ „ Ján 15:16nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil a ustanovil som vás, aby ste išli a niesli ovocie, a vaše ovocie aby zostávalo“.

Boh aj udržiava, aby tých ktorých vyvolil - predurčil, tak aj niesli ovocie a ich ovocie, aby aj zostávalo.

Potom je jasné, že : „Ján 6 44Nikto nemôže prijsť ku mne, keby ho nepritiahol Otec, ktorý ma poslal, a ja ho vzkriesim v posledný deň.“ Z čoho vyplýva, že : 1Tim2. 4 ... „ktorý chce, aby všetci ľudia boli spasení a prišli k poznaniu pravdy“ sa myslí, že iba tí všetci, ktorých priťahuje Otec k Ježišovi a dáva mu ich zo sveta Kristu. Sú to aj rôzni ľudia v rôznom postavení, ktorých Otec dáva zo sveta Ježišovi. Teda rôzni nie len v postavení, ale aj v národnosti, jazyka atd. Tu je to jasnejšie, pretože je tu spresnenie – “vzhľadom na nás“ „2Pet3.9... ale zhovieva vzhľadom na nás, pretože nechce, aby niektorí zahynuli, ale aby všetci prišli ku pokániu“.

Teda všetci ľudia z Božieho ľudu.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

K Bohu a k Pánu Ježíši vždy přicházíme, když nás Otec přitahuje, ale vždy nám dává svobodnou vůli řìct věřím anebo nevěřím. Nikdy nikoho Bůh k sobě nepřitahuje násilím. Ale protože je Bůh vševědoucí jistě pozná koho má smysl přitáhnout k sobě a koho ne. A pak dotyčný musí ještě uvěřit, vyznat a být pokřtěn. Tedy samotné přitáhnutí Bohem Otcem ještě nikoho nespasí.

J 12:26: "Jestliže mi někdo slouží, ať mne následuje, a kde jsem já, tam bude i můj služebník. Kdo mi slouží, toho poctí Otec.“"

Mk 16:16: "Kdo uvěří a bude pokřtěn, bude zachráněn. Kdo neuvěří, bude odsouzen."

Ř 10:9: "Vyznáš-li svými ústy Pána Ježíše a uvěříš-li ve svém srdci, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, budeš zachráněn."

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

mikim napísal: 16 Jan 2023, 22:12 K Bohu a k Pánu Ježíši vždy přicházíme, když nás Otec přitahuje, ale vždy nám dává svobodnou vůli řìct věřím anebo nevěřím.
Nie! Všetko, čo Otec dáva zo sveta Kristu, tak aj príjde k pravému Kristu. Mnohí sú priťahovaní rôznými náboženstvami a falošnými učiteľmi, no oni neprichádzajú k pravému Kristu. Iba Otec priťahuje k pravému Kristu, lebo iba on je Otcom svojich detí a všetky jeho deti prídu ku Kristu a nikoho z tých, ktorí prídu Ježiš nevyženie von. „Ján6 Všetko, čo mi dáva Otec, prijde ku mne, a toho, kto prijde ku mne, nevyženiem von.“

Mikim. Nie je ťažké pochopiť, čo týmto hovorí Ježiš a teda, že všetko čo, mu dáva Otec, tak aj príde k nemu. Prečo by si to mal vidieť ináč? Aha, tá zbožčilá slobodná vôľa človeka. Pletieš si následky za príčinu. Nové narodenie z Boha = nové srdce – nové vedomie života v Kristu - nové túžby nasmerované na to, čo má pôvod v Bohu, no a následne je už vôľa vykonávateľkou týchto túžob a prináša skutky viery a ovocie Ducha.

Otec priťahuje ku Kristu takým spôsobom, že vykúpenému – Božiemu dieťaťu, nepríde ani na myseľ, aby odmietalo svojho Otca na nebesiach. Vymení mu totiž duchovne mŕtve kamenné srdce, za živé - narodené z Boha. Od toho sa potom odvíja všetko ostatné.

Je to podobné, ako s telesným narodením a určite je nezmyslom tvrdiť, že dieťa stojí pred voľbou odmietnúť, alebo neodmietnúť svojích milujúcich biologických rodičov. No a Božie dieťa určite uverí spasiteľnou vierou a aj bude prinášať skutky viery a ovocie Ducha. Ako by sa dieťa Božie narodené z Boha, mohlo rozhodnúť ináč, ako ísť skrz pravého Krista v ústrety svojmu Otcu v nebesiach.

Tvrdiť, že je to ponechané na vraj slobodnej vôli človeka je veľký blud! Vôľa človeka je vždy závislá na stave srdca. Od toho stavu sa odvíjajú túžby človeka a až následne je vôľa vykonávateľkou týchto túžob, ktoré sa navonok prejavia na skutkoch. Ak je srdce oživené a teda znovuzrodené z Boha, tak sa už zrodilo v srdci nové večné vedomie života v Kristu, čo sa už navonok prejaví na skutkoch viery a ovocí Ducha. Ako vidíme, tak vôľa vykúpeného, nestojí na prvom mieste, ale je plne závislá na novom večnom vedomí života v Kristu a teda na postavení – ako dieťaťa Božieho, do ktorého ho uviedol Boh a to skrz znovuzrodenie z Boha.
Nikdy nikoho Bůh k sobě nepřitahuje násilím.
Ani milujúci biologický rodičia svoje dieťa nepriťahujú k sebe násilím, že. Nechápeš princíp? Jednoducho je to dané a to narodením ich dieťaťa a dieťa na tomto stave voči svojím milujúcim rodičom, nechce nič meniť. Tento princíp platí aj v duchovnej rovine.
Ale protože je Bůh vševědoucí jistě pozná koho má smysl přitáhnout k sobě a koho ne. A pak dotyčný musí ještě uvěřit, vyznat a být pokřtěn. Tedy samotné přitáhnutí Bohem Otcem ještě nikoho nespasí.
Naopak všetkých, ktorých dáva Otec, tak prídu ku Kristu: „Ján6 Všetko, čo mi dáva Otec, prijde ku mne, a toho, kto prijde ku mne, nevyženiem von.“
Mikim, je to už dané Otcom a to už z príncípu nového narodenia z Boha, keď sa rodí nové a večné vedomie života v Kristu! Jána 6:65 A vravel: Preto som vám povedal, že nikto nemôže prijsť ku mne, keby mu to nebolo dané od môjho Otca.

Mimo túto danosť od Otca – teda nového narodenia z Boha, tak nikto nepríde k pravému Kristu.

‐--------

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Vidím, že to Spurgeon aj. úplně vymyli mozek :).

Bůh Otec nikoho nepřitahuje ke Kristu ani k sobě násilím, ale vždy dává možnost svobodně se rozhodnout zda v něj a v Pána Ježíše Krista a jeho slovo budu věřit nebo ne.

...Otec priťahuje ku Kristu takým spôsobom, že vykúpenému – Božiemu dieťaťu, nepríde ani na myseľ, aby odmietalo svojho Otca na nebesiach. Vymení mu totiž duchovne mŕtve kamenné srdce, za živé - narodené z Boha. Od toho sa potom odvíja všetko ostatné.

I s novým srdcem 99% křesťanů Boha Otce sice neodmítá, ale stále všichni hřeší a nečiní pokání jak to po nich chce Kristus, takže je jim přitáhnutí Bohem ke Kristu asi prd platné nebo už na to přitáhnutí zapomněli a zevšednělo jim.

Každému člověku dal Bůh svobodu v jednáni a je na každém zda budou hřešit nebo ne.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

mikim napísal: 18 Jan 2023, 21:21 I s novým srdcem 99% křesťanů Boha Otce sice neodmítá, ale stále všichni hřeší a nečiní pokání jak to po nich chce Kristus, takže je jim přitáhnutí Bohem ke Kristu asi prd platné nebo už na to přitáhnutí zapomněli a zevšednělo jim.
Nielenže týmto protirečíš Kristovi, ktorý hovorí, že všetci, ktorých mu dáva Otec, tak prídu k nemu, ale aj spochybňuješ schopnosť Otca na nebesiach oživiť - znovuzrodiť srdce človeka tak, aby nasledovalo Krista. Súčasne, si povýšil vôľu človeka, ktorá to vraj má urobiť lepšie, ako Otec na nebesiach. Absurdné!

Rim9 6 No, nie že by bolo zmarené slovo Božie. Lebo nie všetci, ktorí sú z Izraela, sú Izraelom, 7 ani preto, že sú semä Abrahámovo, nie sú všetci deťmi, ale: V Izákovi sa ti bude volať semä, 8 to jest, nie deti tela sú deťmi Božími, ale deti zasľúbenia počítajú sa za semä.

Vykúpení v Kristu sú deťmi zasľúbenia! No a zasľúbenie bolo skôr ako sa vôbec narodili: Rim9 11 Lebo ešte keď sa neboli narodili ani neboli vykonali ničoho dobrého alebo zlého - aby zostávalo preduloženie Božie podľa vyvolenia, nie zo skutkov, ale z toho, ktorý povoláva - 12 ešte vtedy jej bolo povedané, že väčší bude slúžiť menšiemu.

Je preto logické, že spása nemôže stáť na vôli človeka, ale zasľúbení Božom, ktoré stojí na Božej vôli. Zasľúbenie Božie sa napĺňa jedine z Božej moci a z jeho vôle.

Je predsa jasné, že nie všetci, čo sa hlásia ku kresťanom, tak sú aj z Božieho pohľadu kresťanmi. Z toho vychádza, že ani nemôžu byť všetci, čo sa hlásia ku kresťanom s novým srdcom a teda znovuzrodení. Ako môžeš takéto niečo a to zo svojho nedokonalého pohľadu posudzovať a takéto niečo tvrdiť? Či snáď vidíš do srdca človeka, kto má aké srdce a kto činí skutočné pokánie a kto nie? Ak si takéto niečo namýšľaš, tak ti vyjde takýto nezmysel, že pritiahnutie Otcom je im nanič, lebo 99% z nich stále hreší a nečiní pokánie.

Pritiahnutie vychádza z toho, čo je vykúpenému už dané od Otca a to je znovuzrodené srdce z Boha, ktoré je už priťahované ku Kristu. Kto všetko to je, tak to vidí jedine Boh. Iba Boh dokáže oživiť srdce človeka.
Každému člověku dal Bůh svobodu v jednáni a je na každém zda budou hřešit nebo ne.
Keby Boh človeka nechal tak a to na jeho hriechom zotročenej vôli, tak potom: Rim9 29 A tak ako predpovedal Izaiáš: Keby nám Pán Zástupov nebol zanechal semä, boli by sme jako Sodoma a Gomore by sme boli podobní.
Vidíš snáď všetok zostatok - deti zasľúbenia a to počas celého času milosti, niekde zhromaždený? Ale Boh ho určite vidí a na konci sa ukáže.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Viktor mě nezajímá co na toto téma píše jen samozvaný ap.Pavel, když hlavně jeho na toto téma používáš...

...Nielenže týmto protirečíš Kristovi, ktorý hovorí, že všetci, ktorých mu dáva Otec, tak prídu k nemu, ale aj spochybňuješ schopnosť Otca na nebesiach oživiť - znovuzrodiť srdce človeka tak, aby nasledovalo Krista. Súčasne, si povýšil vôľu človeka, ktorá to vraj má urobiť lepšie, ako Otec na nebesiach. Absurdné!

Dnes a denně vidím v cìrkvi adventistů odpadnutí od Boha těch, které Bůh dal Kristovi. 99% odcházejícìch a pokřtěných bratrů a sester od adventistů jdou do světa (nikoliv do jiné církve) poté co např. dosáhli plnoletosti nebo se vdaly či oźenili s nevěřícím člověkem, který je stáhne k satanovi do světa a přestanou úplně chodit do církve a žít s Bohem a po odpadnutí si žijí už svým volným světským životem a ještě do světa stáhniu i zbytek věřící rodiny. Takže byli u Krista a odpadli. Jejich znovuzrozené srdce už není znovuzrozené anebo také nikdy ve skutečnosti nebylo.

...Pritiahnutie vychádza z toho, čo je vykúpenému už dané od Otca a to je znovuzrodené srdce z Boha, ktoré je už priťahované ku Kristu. Kto všetko to je, tak to vidí jedine Boh. Iba Boh dokáže oživiť srdce človeka.

To nevidí jen Bůh, ale vidí to i všichni okolo toho, kterého Bůh přitáhl na základě jeho skutků milosrdenstvi a skutků dodržování zákona Desatera. Víra bez skutků je mrtvá. Bez dobrých skutků vit Mt25 nebude až na výjimky nikdo spasen.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

mikim napísal: 19 Jan 2023, 09:39 Viktor mě nezajímá co na toto téma píše jen samozvaný ap.Pavel, když hlavně jeho na toto téma používáš...
Jasné, keď Pavol je u teba Kalvinista, že. No čo už. No keď cituješ toho K. Müllera, tak nevyzerá, že by hovoril o Pavlovi, ako o samozvanom a dosť často ho cituje, hoci sa to snaží prekrútiť a vykladať v rámci Arminiánizmu.

No a Spurgeon bol horlivým kazateľom a kázal o pravom evanjeliu a teda o zvrchovanom Bohu a nie o zvrchovanej a vraj slobodnej vôli človeka. No a bojoval proti nebiblickému Arminiánizmu.
Dnes a denně vidím v cìrkvi adventistů odpadnutí od Boha těch, které Bůh dal Kristovi. 99% odcházejícìch a pokřtěných bratrů a sester od adventistů jdou do světa (nikoliv do jiné církve) poté co např. dosáhli plnoletosti nebo se vdaly či oźenili s nevěřícím člověkem, který je stáhne k satanovi do světa a přestanou úplně chodit do církve a žít s Bohem a po odpadnutí si žijí už svým volným světským životem a ještě do světa stáhniu i zbytek věřící rodiny. Takže byli u Krista a odpadli. Jejich znovuzrozené srdce už není znovuzrozené anebo také nikdy ve skutečnosti nebylo.
Keď boli len formálnymi kresťanmi , tak potom ani nemali, od čoho odpadnúť? Čo Keď nemali spasiteľnú vieru v Krista a tak ju ani nemohli stratiť? Čo keď neboli znovuzrodení z Boha a boli len formálnymi kresťanmi? A čo keď, niektorým aj keď odišli, tak Boh im vo svojom čase oživí srdce, aby už nasledovalo pravého Krista. Je to teda na Bohu, koho oživí a koho nie a aj kedy oživí. Je to Božia vec a tvoja zbytočná starosť. Vykúpený – znovuzrodený z Boha, nemôže neustále získavať a strácať svoje postavenie - dieťaťa Božieho, do ktorého ho uviedol Boh a to raz a navždy. Boh svoje dieťa aj udržiava, aby ani jedno nezahynulo.
To nevidí jen Bůh, ale vidí to i všichni okolo toho, kterého Bůh přitáhl na základě jeho skutků milosrdenstvi a skutků dodržování zákona Desatera. Víra bez skutků je mrtvá. Bez dobrých skutků vit Mt25 nebude až na výjimky nikdo spasen.
Viera bez skutkov viery, nie je spasiteľnou vierou, ale je to len pokrytecké tvrdenie človeka, že ma vieru a nič viac. V Božích očiach ju nemá. Spasiteľna viera vždy donáša skutky viery, ináč by nebola vierou.

Znovuzrodenie z Boha predchádza priťahovaniu k pravému Kristu a nie skutky. Až následne sú skutky, ktoré už vychádzajú zo znovuzrodeného srdca. Touto postupnosťou, to už nie je nič formálne, ale skutočné, čo ako vidím nerozlišuješ.

Nemože mať dieťa Božie vedomie života v Kristu a teda aj prinášať ovocie Ducha Svätého a to predtým, ako sa z Boha narodilo.

Je logické aj pri telesnom narodení, že najprv sa musí dieťa narodiť a príjsť na svet a až tak môže niečo činiť. Keď ešte neprišlo na svet, tak ani nemôže nič činiť. Arminiáni túto logiku ignorujú.

Ty predpokladáš, že ešte nenarodené Božie dieťa, ak činí dobré skutky, tak na základe týchto skutkov sa stáva Božím dieťaťom?

Arminián učí, že zlý strom – plánka, môže za určitých okolností sa rozhodnúť donášať aj dobré ovocie. No a keď už začne donášať dobré ovocie, tak sa z plánky stane dobrý strom a Boh ho dá do svojej záhrady? Absurdné!

Lenže DNA plánky vylučuje, aby sa nejakým spôsobom plánka rozhodla donášať dobré ovocie. Vždy bude trpké a nepožívateľné a to, po celý čas! Je potom jasné, že zlý strom nemôže donášať dobré ovocie, ako o tom hovorí Ježiš.

Aby strom mohol donášať dobré ovocie, tak musí byť najprv strom dobrým a teda musí vyrásť z dobrého semena, v ktorom je už DNA dobrého stromu. Potom už prirodzene, takýto strom bude donášať dobré ovocie. No a jeden môže donášať viacej a iný menej. Boh, ako dobrý hospodár, každý strom, ktorý vyrástol z jeho semena, aj okopáva, vyživuje, orezáva a chráni, aby donášal, čo najviac ovocia. No a to DNA stromu je to evanjelium Ježiša Krista, ktoré sa zasieva do srdca človeka. V oživenom srdci už vyrastie dobrý strom – nové vedomie života v Kristu, ktorý už prirodzene donáša dobré ovocie a to jedine na Božiu chválu, lebo vyrástol už z Božieho semena.

Som záhradkár a viem, že ak chcem paradajky, ktoré mi chutia, tak si vysievam semeno takej odrody, ktoré mi chutí. Samozrejme, že neočakávam z nejakého divokého semena chutné plody a je logické, že takéto semeno do svojej záhrady nevysievam.

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

...Aby strom mohol donášať dobré ovocie, tak musí byť najprv strom dobrým a teda musí vyrásť z dobrého semena, v ktorom je už DNA dobrého stromu. Potom už prirodzene, takýto strom bude donášať dobré ovocie. No a jeden môže donášať viacej a iný menej.

Zcela nezpochybnitelný fakt je, že kolem mne je spousta ateistů, kteří dělají dobré skutky pro druhé lidi a to zcela bez BOHA i bez Pána Ježíše ve které ani nevěří. Jestli vyrostli z dobrého semene nevím a 100% to netuší ani oni sami a nejsou to Boží děti.

Učení, že jen Boží znovuzrozené děti mohou dělat dobré skutky je tak zcela falešné kalvinistické učení.

Viktorrealita
Príspevky: 1251
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 10:46
Kontaktovať používateľa:

Re: Koutek pro ex-kalvinisty

Neprečítaný príspevok od používateľa Viktorrealita »

mikim napísal: 19 Jan 2023, 18:10 Zcela nezpochybnitelný fakt je, že kolem mne je spousta ateistů, kteří dělají dobré skutky pro druhé lidi a to zcela bez BOHA i bez Pána Ježíše ve které ani nevěří. Jestli vyrostli z dobrého semene nevím a 100% to netuší ani oni sami a nejsou to Boží děti. Učení, že jen Boží znovuzrozené děti mohou dělat dobré skutky je tak zcela falešné kalvinistické učení.
Nikdy som netvrdil, že ateisti a pod. nerobia aj dobré skutky. No také skutky bezbožníkov, sú u Boha trpkým ovocím a vypľuje ho zo svojich úst. Ide totiž o dobré skutky na Božiu chválu, čo neveriací takéto skutky donášať nemôžu, lebo Bohu, alebo v Boha neveria a popierajú ho. Na druhej strane, už samotné odmietanie uveriť v meno Ježiša Krista je hriechom proti Bohu, nakoľko týmto robia z Boha klamára. Nakoniec všetci, čo nie sú pod milosťou, tak dostanú spravodlivý Boží súd a to podľa svojich skutkov a zohľadnia sa všetky ich motívy aj pohnútky srdca a teda aj všetky ich skutky a to či boli dobré, alebo zlé. No vykúpení v Kristu dostanú milosť a oni dostanú spravodlivosť. Nemusíš sa obávať, že niekto dostane nespravodlivosť.

Samozrejme aj ateisti, humanisti, pohania atd. atd. robia dobré skutky, no robia aj zlé. No a čo potom s ich hriechmi? Čim sa vykúpia zo svojich hriechov? Svojou bezbožnosťou?

Dával som tu taký príklad, ako sa dvaja ľudia môžu pričiniť o dobro svojich blížnych

V prípade jedného z nich, to môže byť výraz čiste ľudského, prirodzeného života, vplyv tradícii a výchovy v rodine a teda na základe nejakých morálnych zásad, ktoré si osvojil, aby získal priazeň iných, vidí v tom zmysel pre povinnosť, alebo dokonca z radosti, akú takáto činnosť prináša.

No v prípade vykúpeného, je to dôsledok znovuzrodenia z Boha a teda skutky činí z lásky k Bohu a to jedine na Božiu chválu. Sú samozrejmosťou u vykúpenom a na samozrejmosti, nie je nič záslužné.

V oboch prípadoch je z pohľadu človeka vonkajší výsledok podobný. No z Božieho pohľadu je tu priepastný rozdiel. A práve Boží pohľad je dôležitý.

Prvý život je životom sebaurčenia a osobného zisku a to bez závislosti a teda vďačnosti za všetku Bohu. Motivácia skutkov, nie je založená na láske k Bohu a nerobí ich na Božiu chválu a sú u Boha trpkým ovocím.

Druhý život, je životom vychádzajúci zo znovuzrodeného srdca a to v závislosti na Bohu a teda je dôsledkom pôsobenia Božieho Slova v srdci človeka a teda srdce je vyučované a zdokonaľované Božou milosťou. Jediným motívom dobrých skutkov u vykúpeného je láska k Bohu a teda sú jedine na Božiu chválu. No a v tom je práve priepastný rozdiel. Práve také dobré skutky sú Bohu príjemné a ním prijímané, lebo sa dejú z nekonečnej vďačnosti a láske k Bohu, keďže vykúpený je pod milosťou. Iba také ovocie, ktoré donáša je Bohu dobré, lebo ho donáša už dobrý strom, ktorý vyrástol z Božieho semena. Takýto strom už patrí do Božej záhrady, lebo ho zasial Boh.

Ef2 10 Lebo sme jeho dielom, stvorení v Kristu Ježišovi nato, aby sme konali dobré skutky, ktoré Bôh vopred prihotovil, aby sme v nich chodili.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 34 neregistrovaných