Washington Post: E. Whiteová, prorokyňa adventistov siedmeho dňa, je označovaná za plagiátorku (článok z roku 1980)

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Ypso

Washington Post: E. Whiteová, prorokyňa adventistov siedmeho dňa, je označovaná za plagiátorku (článok z roku 1980)

Neprečítaný príspevok od používateľa Ypso »

Adventisti siedmeho dňa považujú Ellen G. Whiteovú za proroka a Božieho posla, ktorý po svojej smrti v roku 1915 zanechal ich celosvetovej cirkvi dedičstvo v podobe 25 miliónov slov vrátane 53 kníh.

Výskumníci v tejto denominácii s 3,5 miliónmi členov teraz odhaľujú veľký dôvod jej zázračnej tvorby.

"Bola plagiátorkou," tvrdí starší Walter Rea, pastor tunajšej Cirkvi adventistov siedmeho dňa, ktorý tvrdí, že strávil dva roky skúmaním Whiteovej spisov.

Rea nie je prvým adventistom, ktorý našiel prípady nepriznaného kopírovania a prepisovania Whiteovej, ale jeho dôkazy sú najrozsiahlejšie.
Presný rozsah Whiteovej výpožičiek je pravdepodobne nevyčísliteľný kvôli parafrázovaniu, povedal Rea. Ale vo Whiteovej knihe o Ježišovi "The Desire of Ages" (Túžba vekov) Rea našiel opakované paralely so šiestimi neadventistickými zdrojmi.

Profesor z Pacific Union College, adventistickej školy v severnej Kalifornii, bol cirkvou poverený, aby urobil porovnávaciu štúdiu zdrojov k tejto knihe.
Reaove zistenia zaskočili adventistov, ktorí boli naučení veriť, že Whiteovej spisy sú úplne inšpirované Bohom. Whiteová bola pre adventistov takmer tým istým, čím je Mary Baker Eddyová pre cirkev Christian Science.

Obhajcovia Whiteovej vo vedení adventistov tvrdia, že nebola o nič menším prorokom, pretože selektívne použila iný materiál - rovnako ako, ako hovoria, starozákonné učenie o "oku za oko" pochádzalo zo starovekých zdrojov, a novozákonní autori Judy a Zjavenia zrejme použili niektoré materiály z apokryfnej literatúry.

Niektorí cirkevní predstavitelia odsúdili Reove postupy a závery ako nevedecké. Rea, ktorý je adventistickým kazateľom už 36 rokov, však povedal, že dôkazy, ktoré našiel, sú také jasné, že "by som mohol zobrať vodiča kamióna z ulice a on by ich videl".

Povedal, že Whiteovej zdrojmi boli často neadventistickí náboženskí autori z polovice 19. storočia. Využívala aj práce predchádzajúcich adventistických autorov.
Rea napríklad citoval známu vetu pripisovanú Whiteovej, ktorá bola publikovaná okolo roku 1906: "Najväčším nedostatkom sveta sú ľudia, ľudia, ktorí sa nedajú kúpiť ani predať, ľudia, ktorí sú vo svojom vnútri pravdiví a čestní a ktorí sa neboja nazvať hriech pravým menom, ľudia, ktorých svedomie je verné povinnostiam ako strelka kompasu."

V januárovom čísle adventistického časopisu Review and Herald z roku 1871 bolo "anonymovi" pripísané toto: "Najväčším nedostatkom tohto veku sú ľudia, ľudia, ktorí nie sú na predaj, ľudia, ktorí sú čestní, zdraví od stredu po obvod, pravdiví až po jadro srdca, ľudia, ktorí odsúdia zlo u priateľa alebo nepriateľa, u seba aj u iných, ľudia, ktorých svedomie je pevné ako strelka kompasu."

Rea dokončuje rukopis knihy založenej na jeho výskume. V rozhovore uviedol, že nenašiel jediné významné Whiteovej dielo, v ktorom by nebol použitý predtým publikovaný zdroj. "A to som preštudoval len osem zo 700 kníh, ktoré mala vo svojej knižnici alebo ku ktorým mala prístup.

"Dôležité je, že ona a denominácia vždy tvrdili, že nekopírovala a že ju nikto neovplyvňoval," povedal Rea.

Whiteová, reformátorka zdravotníctva, ktorej vízie pomáhali usmerňovať rodiacu sa cirkev v prvých desaťročiach jej existencie, v liste z roku 1867 napísala, že pri prijímaní a písaní svojich názorov bola závislá od Ducha Pánovho, "avšak slová, ktoré používam pri opise toho, čo som videla, sú moje vlastné, pokiaľ mi ich nepovedal anjel, čo vždy pripájam v úvodzovkách".

V roku 1906 o sebe napísala v jednom liste: "Všetci, ktorí veria, že Pán hovoril prostredníctvom sestry Whiteovej a dal jej posolstvo, budú v bezpečí pred mnohými bludmi, ktoré prídu v týchto posledných dňoch."

Význam objavu literárnych výpožičiek nemožno preceňovať, napísal Donald R. McAdams, prezident Southwestern Adventist College v Keene v Texase, v nezávislom adventistickom štvrťročníku Spectrum.

"Ellen Whiteová je pre život adventistov siedmeho dňa taká kľúčová, že jej slová zasahujú prakticky do každej oblasti adventistického učenia a praxe," uviedol McAdams, pričom mal na mysli obliekanie, stravovanie, voľnočasové aktivity adventistov a chápanie Biblie.

"Považovať za možné, že jej slová pochádzajú od niekoho iného a nie sú nevyhnutne konečnou autoritou, vnáša do samotného srdca adventizmu prvok chaosu, ktorý nás všetkých znepokojuje," povedal McAdams.

Cirkev adventistov siedmeho dňa, formálne organizovaná v roku 1863, vyrástla zo sklamanej skupiny veriacich, ktorí dúfali, že budú svedkami Ježišovho druhého príchodu v roku 1844. Ellen a James Whiteovci, zosobášení v roku 1846, pôsobili medzi adventistami, ktorí reinterpretovali rok 1844 ako čas, keď sa Kristus presunul do nebeskej svätyne, aby začal vyšetrovací súd nad zosnulými kresťanmi pred svojím návratom na zem. Členovia cirkvi teda stále očakávali Kristov návrat a "príchod" tisícročnej vlády v nebi pre skutočne spasených veriacich.

V čase svojej smrti v kalifornskom okrese Napa vo veku 87 rokov bola Whiteová uctievanou prorokyňou cirkevného zboru so 136 000 stúpencami a silným lekárskym misionárskym ťahom v zahraničí. V súčasnosti žije v Severnej Amerike približne 590 000 z 3,5 milióna členov cirkvi.

Štúdia Reaových zistení vyvolala agonickú obhajobu Whitovej.

Prezident cirkvi Neal C. Wilson síce uznal, že Whitová používala zdroje vo väčšej miere, než sa doteraz uznávalo, ale v marci povedal, že osobitný denominačný výbor varoval pred voľným používaním takých termínov, ako sú "literárna závislosť" a "rozsiahle výpožičky a parafrázovanie".

Okrem toho Wilson v adventistickom časopise napísal: "Originalita nie je testom inšpirácie." Boh inšpiruje ľudí, nie slová, povedal. "Duch Svätý vedie posla k tomu, aby si starostlivo vyberal materiál ... To, že prorok používa existujúce materiály, nemusí nevyhnutne znamenať, že prorok je od týchto zdrojov závislý," povedal Wilson.

Cirkev adventistov oficiálne vyhlasuje Bibliu za jedinú normu viery.
Napriek tomu delegáti medzinárodného zjazdu adventistov vlani v apríli v Dallase schválili rezolúciu, v ktorej potvrdili, že Whiteová je "inšpirovaná v rovnakom zmysle ako biblickí proroci" a "jej spisy ako Pánovho posla sú trvalým a autoritatívnym zdrojom pravdy..."

Jej spoľahlivosť ako inšpirovaného proroka bola potvrdená minulé leto, keď cirkevný výbor zamietol teologickú výzvu voči adventistickej viere o roku 1844. Desmond Ford, ktorý túto výzvu podal, bol neskôr "vylúčený z cirkvi".

Časť Fordových argumentov bola založená na dôkazoch o literárnych výpožičkách Whiteovej zo skorších spisov adventistov Uriaha Smitha a J. N. Andrewsa.

"Bol to Rea, ktorý mi ako prvý spomenul paralely," povedal Ford, ktorý teraz žije neďaleko Sacramenta v Kalifornii. "Nielenže vetu za vetou kopírovala alebo parafrázovala," povedal Ford, "ale jej zdroje obsahovali chyby, ktoré opakovala."

Ronald L. Numbers, ďalší adventistický učenec, pred štyrmi rokmi v životopise Ellen Whiteovej opísal podobné príklady.

Numbers, ktorý teraz nie je aktívny v cirkvi, ktorá jeho knihu kritizovala ako "neobjektívnu", o súčasnom vývoji povedal: "V súčasnosti je to tak: "V žiadnom prípade nedovolia, aby jej autorita príliš klesla. Schopnosť veriť tomu, čomu človek chce veriť, je nekonečná."

Numbers, ktorý teraz pôsobí na fakulte Wisconsinskej univerzity, povedal, že Whitovú nikdy neobvinil z plagiátorstva. "Nie som si istý, či si bola vedomá toho, čo robí," povedal. "Keď sa pozriete na jej vízie, halucinácie, depresie a stratu reči, keby nebola náboženským vodcom, mali by ste ju na terapii."

Robert Olson, tajomník Ellen G. White Estate vo Washingtone, D. C., povedal, že cirkev nepopiera hromadiace sa dôkazy o kopírovaní Whiteovej. "Som spokojný, že mala pred sebou nejaké diela, keď písala," povedal Olson.

Olson tiež povedal, že prikladá dôveru teórii, ktorú rozvinul adventista Warren Johns, že Whiteová mala fotografickú pamäť a v mnohých prípadoch nevedome používala formulácie a výber slov iných autorov.

Rea tvrdí, že dôležitú úlohu zohral aj jej manžel James. V liste z 18. apríla 1880 ju prosil, aby si našli čas na vydanie niektorých kníh. "Na našich knihách sa dá dobre zarobiť ... . Bude z toho príjem niekoľko tisíc dolárov ročne, okrem toho, že prinesú nesmierne veľa dobra."

(https://www.washingtonpost.com/archive/ ... b444e376d/)


Neregistrovaný

Re: Washington Post: E. Whiteová, prorokyňa adventistov siedmeho dňa, je označovaná za plagiátorku (článok z roku 1980)

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Tak evidentně Lže buď Rea, který dělal výzkum, a říká, že důkazy plagiátorství by viděl i náhodný řidič kamionu z ulice, nebo vedení církve, které tvrdí, že to bylo jen 2%.

Jaké má důvody lhát Rea - výzkumník, který mohl publikovat závěry studie téměř jakékoliv. Z těchto šokujících má sice on sám jakou si ,,slávu" známost, či publicitu" ale za cenu osobních problémů když sám byl kazatelem této církve a teď určitě nebude mít veselo ve svém sboře nebo mezi kolegy kazateli, o jeho nadřízených - vedení církve ani nemluvě.

A jaké má důvody vedení církve - zhroucením důvěryhodnosti vedoucí a spoluzakládající osoby by se jí mohla zhroutit celá členská základna a smysl existence samotné denominace. Tedy vedoucím pracovníkům jak jejich církev tak jejich práce a prostředí jejich rodin a dětí škol atd. atd.

Za mne rozhodně silnější motivace popírat i za cenu zbavení se člověka, který studii prováděl.

Navíc existuje precedenc!

Podle odtajněných záznamů z první generální konference po smrti EGW se právě už zde objevovaly námitky na chápání neomylnosti a kopírování v díle EGW a už tehdy vedení církve o problému vědělo, ale natolik se bálo, že by zveřejnění fakt podlomilo důvěru členstva, že celý samotný záznam o průběhu GK byl na několik desetiletý neveřejný.

Jestliže vedení církve potlačilo diskusi o tomto pro něj nepříjemném tématu ze strachu reakce členstva, je pravděpodobnější, že to po letech jiné vedení udělalo stejně.

Ale hlavně v dnešní době je to vždy o touze pravdu a skutečnou pravdu opravdu najít, na internetu se dají fakta najít a nechat přeložit, ale nehledejte pravdu jen u jedné z hlavních stran, pokud jste přesvědčení že je skrytá.
Historii píší vítězové a v minulosti se rozhodně vítězem stala církev ASD rozrůstající se až k 20milionum členů a ne její kritici.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní