Víra versus věda

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Rastislav

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

ambassador napísal: 03 Júl 2022, 05:13
Zadal jsem do googlu a nevěřil jsem svým očím kolik obrázků a pojednání na mě vyskočilo o daném tématu.
Ano webstránok ktoré o tom informujú je možno viac ale odborné pojednávanie som nenašiel iba laické. Ja sa vždy dívam kto danú informáciu šíri Ale ty máš asi svoj zdroj informácií. Ja som zaregistroval len laické pojednávanie na sociálne j sieti a je to buď fascinating alebo fabulous.

Sprav pokus zasad si do flaše napr. rucolu a za mesiac nám ukáž ako si dopadol. Prepáč ale na prvý pohlad je to stratená energia.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Dost často při diskuzi o přírodě ve které nacházíme protiklady vedoucí k zamyšlení a otázce: Jak je možné, že v tom dobrém stvoření se projevilo v přírodě něco negativního (lidské pochopení), které vysvětlujeme jedním slovem: To zavinil hřích.
Jak hřích mohl vytvořit ten živý systém vzájemné závislosti. Unikátní souvislosti, návaznosti v přírodním světě.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Dost často při diskuzi o přírodě ve které nacházíme protiklady vedoucí k zamyšlení a otázce: Jak je možné, že v tom dobrém stvoření se projevilo v přírodě něco negativního (lidské pochopení), které vysvětlujeme jedním slovem: To zavinil hřích.
Jak hřích mohl vytvořit ten živý systém vzájemné závislosti. Unikátní souvislosti, návaznosti v přírodním světě.
No hřích přece žádný živý systém vzájemné závislosti nevytvořil. Pán Bůh vytvořil ten unikátní systém.
Lidé, i přes svou hříšnost, mohou do určité míry napravit hřích jiných-chránit určitá území a zvířata, vysazovat stromy, zabezpečovat potravu, ale původní systém byl podle všeho daleko lepší a vyváženější.
"To zavinil hřích" je podle mne chybné rčení, protože nekonkretizuje a jakoby svaluje vinu na "něco", přitom je za tím "někdo".

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Neregistrovaný napísal: 10 Júl 2022, 22:07
Dost často při diskuzi o přírodě ve které nacházíme protiklady vedoucí k zamyšlení a otázce: Jak je možné, že v tom dobrém stvoření se projevilo v přírodě něco negativního (lidské pochopení), které vysvětlujeme jedním slovem: To zavinil hřích.
Jak hřích mohl vytvořit ten živý systém vzájemné závislosti. Unikátní souvislosti, návaznosti v přírodním světě.
No hřích přece žádný živý systém vzájemné závislosti nevytvořil. Pán Bůh vytvořil ten unikátní systém.
Lidé, i přes svou hříšnost, mohou do určité míry napravit hřích jiných-chránit určitá území a zvířata, vysazovat stromy, zabezpečovat potravu, ale původní systém byl podle všeho daleko lepší a vyváženější.
"To zavinil hřích" je podle mne chybné rčení, protože nekonkretizuje a jakoby svaluje vinu na "něco", přitom je za tím "někdo".

S tvým komentářem bych souhlasil. Poukázal jsem na to, jak chabý je argument hříchu. Jakoby hřích měl schopnost nastavovat nebo měnit nastavený koloběh toho řádu. Tvrdíme, že dravci "neexistovali", teprve pádem do hříchu se z něho se stala dravost. V přírodě existuje návaznost potravinového řetězce. Např. mandelinka se přemnoží, když nemá přirozeného predátora, atp.

Rastislav

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

ambassador napísal: 11 Júl 2022, 08:45 Tvrdíme, že dravci "neexistovali", teprve pádem do hříchu se z něho se stala dravost. V přírodě existuje návaznost potravinového řetězce.
To myslíš že orol jedol brusnice a jarabinu a pádom do hriechu mu narástli drápy a ostrý zobák ? Ja neviem ako to bolo ale táto verzia je smiešna. Ja mám v úcte každého veriaceho človeka a hlboko sa skláňam pred akou koľvek verziou. A počul som už rôzne verzie stvorenia z rôznych kútov sveta ale prečo ma vytáča práve tá od CASD ?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Rastislav napísal: 11 Júl 2022, 12:02
ambassador napísal: 11 Júl 2022, 08:45 Tvrdíme, že dravci "neexistovali", teprve pádem do hříchu se z něho se stala dravost. V přírodě existuje návaznost potravinového řetězce.
To myslíš že orol jedol brusnice a jarabinu a pádom do hriechu mu narástli drápy a ostrý zobák ? Ja neviem ako to bolo ale táto verzia je smiešna. Ja mám v úcte každého veriaceho človeka a hlboko sa skláňam pred akou koľvek verziou. A počul som už rôzne verzie stvorenia z rôznych kútov sveta ale prečo ma vytáča práve tá od CASD ?
Rastislave, když napíši, že něco tvrdíme, tak to tak píši jen proto, že jsem stále adventista!!
Neznamená to, že s tím souhlasím a proto sem dávám, aby se k tomu mohl vyjádřit kdokoliv.
Je to dávno co se vyhýbám presentovat a podporovat nějaká tvrzení jako pravdu pravdoucí, kterou jsem opustil.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Rastislav napísal: ↑Dnes, 12:02
ambassador napísal: ↑Dnes, 08:45
Tvrdíme, že dravci "neexistovali", teprve pádem do hříchu se z něho se stala dravost. V přírodě existuje návaznost potravinového řetězce.
To myslíš že orol jedol brusnice a jarabinu a pádom do hriechu mu narástli drápy a ostrý zobák ? Ja neviem ako to bolo ale táto verzia je smiešna. Ja mám v úcte každého veriaceho človeka a hlboko sa skláňam pred akou koľvek verziou. A počul som už rôzne verzie stvorenia z rôznych kútov sveta ale prečo ma vytáča práve tá od CASD ?
Myslím, že tvrzení, že "dravci" neexistovali, není správné, ale zároveň si nemyslím, že by orel od začátku neměl drápy a zobák. Ale pokud je výpověď Písma pravdivá (a tomu věřím), že na počátku nebyla smrt, tak se lidé ani zvířata neživili jinými zvířaty. Orel mohl mít klidně jiný jídelníček, jsou zaznamenány změny jídelníčku u zvířat z důvodů nějakých změn nebo chybějících zdrojů potravy.
Tzv. "potravinové řetězce" musely vzniknout až po pádu do hříchu.
Co se týče stvoření světa, jsou zajímavé a je dobré je srovnat s biblí. Třeba ten mezopotámský mýtus, velmi starý, o Apsúovi a Tiámatě, dvou bozích, Tiámat Marduk zabil a udělal z ní nebe a zemi. Mýtus nese rysy velmi lidské..já se před tímto mýtem tedy neskláním.
Verze stvoření CASD je, podle mne, totožná s biblí-co by se tam dalo jiného přidat? Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi...
Proč by to mělo "vytáčet"? Měl by to být základ víry každého křesťana. Možná proto Tě to vytáčí, protože nejsi křesťan, mohl by jsi ale dát svobodu i jim, když se skláníš před jakoukoliv verzí, nebo ne?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Odmítám posuzování, kdo není křesťan a kdo je, jen proto, že má jiné pochopení ve vztahu k Bibli.
Je zajímavé, že v potravinovém řetězci není řazen člověk v roli škůdce, nemá přirozeného predátora. S výjimkou, že zde byla doba lidojedů.
Pasáže v nichž je popsán souladný život mezi zvířaty chápu s opatrností, protože dokonalost je potřeba nějak vyjádřit ve fyzickém světě.
EGW popisovala jednodruhové lány květin v "nebi", což mě připadne, jako zemědělská, pěstitelská snaha. Zajímavé je tvrzení, že utržená květina neuschla.. Samotný výraz "nebe" je diskutabilní a lidský. Ve Vesmíru existuje zanikání a vznikání, rození a umírání.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Odmítám posuzování, kdo není křesťan a kdo je, jen proto, že má jiné pochopení ve vztahu k Bibli.
To nebyl komentář vůči Tobě, ale Rastislavovi. Ten se vyjadřuje proti Písmu a preferuje jiné filosofie. To konstatuji a respektuji.
Křesťan je následovník Krista, následuje ho pro jeho oběť, jeho slovo, vyjádřené v Písmu a slouží mu, uctívá ho. Je to dobrovolné. Kdo nenásleduje Krista, neuznává jeho slovo, není křesťan, může to být ale dobrý člověk. Mnoho lidí na světě je dobrými lidmi-hinduisté, muslimové, bezvěrci, ale nejsou křesťané.
Posoudit se to tedy dá, ale to neznamená, že se stavím do role nějakého soudce.
Je zajímavé, že v potravinovém řetězci není řazen člověk v roli škůdce, nemá přirozeného predátora. S výjimkou, že zde byla doba lidojedů.
Pojem "potravinový řetězec" byl vymyšlen lidmi na základě nějakého pozorování. Myslím, že není úplně přesný, ale to není podstatné. I ti největší predátoři nakonec podlehnou rozkladu a pak si na nich smlsnou červi.
EGW popisovala jednodruhové lány květin v "nebi", což mě připadne, jako zemědělská, pěstitelská snaha. Zajímavé je tvrzení, že utržená květina neuschla.. Samotný výraz "nebe" je diskutabilní a lidský.
Tak Ellen popisovala kde co...pokud budou na nové zemi zase vegetariáni, tak asi utržená květina uschne, proč by neuschla?
Výraz "nebe" je zcela biblický a má pevné místo v Božím slově.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Myslel jsem na Rastislava a raději bych slyšel přímo do něho jestli opustil křesťanství a nebo jen adventismus.
Neuznávat Bibli může být dáno i tím, že jsou lidé manipulováni do doslovnosti. Doslovnisté neuznávají jiný výklad Bible. Jsem přesvědčen, že pisatelé se znalostmi dnešní doby by psali jinak a nebo spíše by volili jiná slova, přirovnání a jiné příběhy.
Nebe je výraz, který tehdejší pisatel použil podle toho, jak vnímal to nebe. Troji nebe a co to je? Současně je v Bibli vidět poznatelný vliv ploché země a tím i pohled na chápání nebe. Určitě nechci nikomu brát jeho chápání slov v Bibli. Vždy je nebezpečí sklouznout do bezpodmínečné doslovnosti a v tom je ten problém.
Pokud tzv. v nebi usychají květiny, pak je to jistý druh umírání.
Nějaký život zachráněných vnímám spíše na Nové Zemi než v nebi.
Pokud jde o prorocké nebo apokalyptické knihy, tak tam je doslovnost spíše ke škodě a vede k fanatickému sektářství.
Bible určitě nebyla napsána s biologickým, matematickým, vědecký nebo jiným vzdělaneckým profesním záměrem.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní