Víra versus věda

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
Rastislav

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Milan napísal: 12 Apr 2022, 11:06 Popřením by bylo prohlásit stvoření za nesmysl, Hospodina za vybájenou neexistující bytost a celou zprávu za ukázku jednoho z řady náboženských mýtů, tentokrát v židovsko-křesťanské kultuře.
Život ma naučil nevyradzovať žiadnu možnú alternatívu. Všetko je možné.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Malá ukázka, jak neregistrovaný kroutí moje komentáře:
od používateľa ambassador » 10 Apr 2022, 17:11 jsem mimo jiné napsal:
"Věda je v dnešní zběsilé době oázou věrohodnosti. Stejně se ale stává, že se objeví výzkum, kterému se zdráháte uvěřit, kontrolujete, kde byl publikován a někdy i pochybujete o příčetnosti autorů." Myšlenka je sdílená z vědeckého webu a následně pomoci několika slov upravena.

Všimněte si jak neregistrovaný reagoval a opsal jen část samostatného odstavce vynecháním poslední věty od používateľa Neregistrovaný » 10 Apr 2022, 21:03:
"Věda je v dnešní zběsilé době oázou věrohodnosti. Stejně se ale stává, že se objeví výzkum, kterému se zdráháte uvěřit, kontrolujete, kde byl publikován a někdy i pochybujete o příčetnosti autorů."

Následně to okomentoval:
Domnívám se, že máš o vědě chybné představy a očekáváš od ní, co Ti nemůže dát. Věda je stav informací, jak vědci chápou svět a jeho procesy dnes. Není zárukou, že v blízké i vzdálené budoucnosti se tyto pohledy nezmění. Mezi vědci je to stejné, jako mezi ostatními lidmi-jsou zde nepoctivci, hledající, pochybovači, seriózní, kariéristi atd. Vědci nejsou morální veličinou a někteří skutečně asi příčetní nejsou. Já mám rád výdobytky vědy, jezdím v autě a mám PC. Nevěřím ale informacím, které jsou v zjevném rozporu s Písmem a hledám, zda se věci nedají vysvětlit jinak. A ukazuje se, že často se skutečně nalezne jiné vysvětlení.
Na závěr-lidé mají svobodu věřit si vlastně čemu chtějí. Bůh nabízí pravdu v jeho Slově a spásu v Kristu. Svoje poznání by měl člověk kultivovat, tedy při poznání pravdivějšího by měl opustit chybné postoje. Je to velmi těžké, ale ne nemožné. Bůh před úctou k jiným bohům varuje, je to zničující cesta. Snad tyto diskuze alespoň někoho přivedou k Hospodinu, jeho lásce a pravdě.
A v čem by to "překroucení" Tvého komentáře o Tvé důvěře vědě mělo spočívat?

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Věda napomáhá k oslavě Hospodina. Zkoumáním stvořeného díla nás částečně seznamujeme s tím kdo nás nekonečně převyšuje. Podobně se i v Bibli seznamujeme s nevystižitelným Bohem. V Bibli je to také jen částečné mlhavé poznání. V Kristu se dokonale vyjevuje charakter Tvůrce naši Země a všeho živého.

https://www.osel.cz/12263-houby-mozna-k ... u-rec.html

Rastislav

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

ambassador napísal: 12 Apr 2022, 19:04 Věda napomáhá k oslavě Hospodina.
Daj prosím nejaký príklad ako ti veda pomáha oslavovať Hospodina. Neni mi to jasné.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Rastislav napísal: 14 Apr 2022, 12:33
ambassador napísal: 12 Apr 2022, 19:04 Věda napomáhá k oslavě Hospodina.
Daj prosím nejaký príklad ako ti veda pomáha oslavovať Hospodina. Neni mi to jasné.

Dal jsem zde jen odkaz ve kterém je ukázána zajímavost z přírody, která mě vede k oslavě Hospodinovi Stvořitelské moudrosti. Ty to můžeš mít docela jinak. Nikoho se nesnažím lanařit k oslavě Stvořitele. V přírodě poznávám Boží moudrost a moc. V Bibli HO poznávám ve Spasitelské roli. Vždy to bude osobní poznání a nikdy to nebude davové. V davu se člověk ztrácí, přestává mít hodnotu člověka - je to jen kus.
Věda mi pomáhá nahlédnout dál do přírody, do Vesmíru, do hlubin oceánu i do naši Zemi.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Príroda je nemilosrdná a krutá. Kto nezabije, bude zabitý. Človek rozhodne nie je na vrchole potravinového reťazca. Môžem spájať prírodu s oslavou Boha, ale realita je krutá, kde nevidím lásku a milosrdenstvo.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Příroda není jen nemilosrdná a krutá, ano objevuje se tam něco z toho, co v nějaké situaci může tak vypadat, ale je to součást nastaveného procesu v přírodě. Rozluštit důvod nebo příčinu tohoto jevu není vyřešeno pouhou jednou větou člověka. Vždy to bude o hledání odpovědí v čase, který nestojí. Některé odpovědi zestárnou, přestanou být funkční, jiné budou jen iluzí nějaké skupiny, další a další se budou objevovat a zase zanikat v nánosu prachu minulosti.

Rastislav

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

Príroda je nemilosrdná a krutá. Kto nezabije, bude zabitý.
Áno príroda je krutá ale spravodlivá. A to je nej to krásne.

Neregistrovaný

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Príroda je spravodlivá iba v tom zmysle, že každého čaká smrť skôr či neskôr.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Víra versus věda

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Snad je v přírodě zřetelně vidět, že živočichové nezabíjejí pro své potěšení, zisk a politické cíle. Jinak se někdy chová lidské pokolení.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 36 neregistrovaných