příliš vysoká laťka Soboty

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Tomáš Plechatý napísal:Jestli nepoznáš ironii, tak to mi tě je líto.

Ale že ti uniká i to nastavení zrcadla.

Když já napíšu evidentní vytržení z kontextu abych z textu udělal závěr, který se mi hodí, tak mi začneš připomínat kontext a nadpis kapitoly (který ale v originále bible není a není závazný). Přesto já uznávám, že můj výklad byl nadsázka, nemyslel jsem to vážně a nebylo to poctivý přístup k bibli.

Když ale já nebo kdokoliv jiný zkusí poukázat na to, že pravidla výkladu nerespektuješ ty, a vytrháváš verše z kontextu, jak se ti hodí, tak
se k tomu většinou nevyjadřuješ a tvrdošijně si stojíš za svým výkladem.

Mě to přijde jako tvůj dvojí metr. A řekl bych že právě kvůli tomu už delší dobu mnoho lidí unavuje se s tebou bavit.
Ne to nevypadalo moc jako ironie či nadsázka, u Tebe si nikdo není 100% jist jak to myslíš...
Proto jsem to uvedl na správnou míru, abych opravil tvou lež jak věž.

Já nevytrhávám žádné verše z kontextu na rozdíl od Tebe, ale používám zásadně verše, které mluví o jednom a tom samém Božím zákoně - přikázáních. Takto to dělají všichni i kazatelé, kteří o přikázáních mluví a také jim nikdo nevyčítá, že tyto verše vytrhují z kontextu. Takový blábol. S tím Tvým vytrháváním z kontextu by tě všichni a nejen kazatelé poslali však víš kam.
Nikoho nenutím, aby se se mnou bavil a určitě jich není mnoho kdo tady vůbec diskutuje, všehovšudy jsem v poslední době napočítal v průměru 5-10 lidí, kteří více-méně pravidelně se zapojují do debat a to je hodně málo. A to je +- 90% neadventistů či bývalých adventistů, kteří se zapojují nejčastěji. S Tebou jich také moc nediskutuje podle odpovědí na Tvé komentáře.
Každý má právo říct svůj názor a podložit ho Písmem a zase kdokoliv jiný může tento názor podle Písma třeba vyvrátit či upřesnit a tomu se říká diskuze, pokud jsi to ještě nepochopil. Nikde není zakázáno, že když se baví dva, že i další nemůžou říct svůj názor k tématu, to by byla totalita.

Tomáš Plechatý

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Já nevytrhávám žádné verše z kontextu na rozdíl od Tebe, ale používám zásadně verše, které mluví o jednom a tom samém Božím zákoně - přikázáních. Takto to dělají všichni i kazatelé, kteří o přikázáních mluví a také jim nikdo nevyčítá, že tyto verše vytrhují z kontextu. Takový blábol. S tím Tvým vytrháváním z kontextu by tě všichni a nejen kazatelé poslali však víš kam.
Samozřejmě, že když ty nebudeš chtít, tak tě nepřesvědčím.
Nevadí vůbec, že používáš ,,zásadně verše, které mluví o Božím zákoně" to není zakázané téma a verše.

Už jen ze způsobu jakým píšeš odpovědi je vidět, že dáváš přednost množství veršů, před rozebráním jednoho verše do detailu.

Ale i když říkáš, že verše z kontextu nevytrháváš, tak já říkám, že ano, že vytrháváš.

uvedu ti příklad:

Už mnohokrát jsi na tomto fóru na mnoha vláknech použil na obhajobu verše Matouše 5,17-19

Mají dokazovat, že Ježíš nepřišel zrušit desatero.

Ale když by si přemýšlel o době, kdy to Ježíš říkal, o posluchačích, kterým to bylo určeno a také o tom, co tehdy znamenala ta jednotlivá slova, která použil, tak bys nemohl dojít ke stejnému závěru. Ten text naopak je usvědčující i pro praxi adventistů, jestliže říkají, že ze starého zákona některá přikázání přestala platit a některá ne.

To je první a velice jasné a silné poselství toho textu. Že nelze rozlišovat.

Další výklad těch veršů, jako to, co znamená naplnit, co znamená zrušit, co znamená ,,dokud nepomine nebe a země" , co znamená ,,dokud se všechno nestane"

tento výklad už dá více práce odvodit a dát do souladu s jinými částmi bible, ale nemůže popřít své vlastní první jasné poselství - že nelze rozlišovat a některá přikázání rušit.

Ale zatímco ty jsi tento text už četl a kopíroval zde na fóru mnohokrát, tak nevidím žádnou známku toho, že by ses nad ním více zamyslel.
Protože námitky ti na to už dalo více lidí.

A nad to všechno vidím, že spíše, než spolu s ostatními zkusit pátrat o opravdovém správném významu toho textu, na kterém bude shoda, tě baví vytáhnout raději 10 jiných textů z bible, které podporují tvůj dosavadní názor a pokračovat v palbě.

Je úplně jedno, že ti na každou palbu lidé namítnou, že ten text ale mluví o něčem jiném, vždycky můžeš vytáhnout zase jiný, nebo zopakovat ten už dříve použitý, protože ty námitky - zdá se - nebereš vážně.

diskuse s tebou potom připomínají spíše přestřelku, než studium a vzájemné obohacení se.
Co to změnit?

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Tomáš Plechatý napísal:
Já nevytrhávám žádné verše z kontextu na rozdíl od Tebe, ale používám zásadně verše, které mluví o jednom a tom samém Božím zákoně - přikázáních. Takto to dělají všichni i kazatelé, kteří o přikázáních mluví a také jim nikdo nevyčítá, že tyto verše vytrhují z kontextu. Takový blábol. S tím Tvým vytrháváním z kontextu by tě všichni a nejen kazatelé poslali však víš kam.
Samozřejmě, že když ty nebudeš chtít, tak tě nepřesvědčím.
Nevadí vůbec, že používáš ,,zásadně verše, které mluví o Božím zákoně" to není zakázané téma a verše.

Už jen ze způsobu jakým píšeš odpovědi je vidět, že dáváš přednost množství veršů, před rozebráním jednoho verše do detailu.

Ale i když říkáš, že verše z kontextu nevytrháváš, tak já říkám, že ano, že vytrháváš.

uvedu ti příklad:

Už mnohokrát jsi na tomto fóru na mnoha vláknech použil na obhajobu verše Matouše 5,17-19

Mají dokazovat, že Ježíš nepřišel zrušit desatero.

Ale když by si přemýšlel o době, kdy to Ježíš říkal, o posluchačích, kterým to bylo určeno a také o tom, co tehdy znamenala ta jednotlivá slova, která použil, tak bys nemohl dojít ke stejnému závěru. Ten text naopak je usvědčující i pro praxi adventistů, jestliže říkají, že ze starého zákona některá přikázání přestala platit a některá ne.

To je první a velice jasné a silné poselství toho textu. Že nelze rozlišovat.

Další výklad těch veršů, jako to, co znamená naplnit, co znamená zrušit, co znamená ,,dokud nepomine nebe a země" , co znamená ,,dokud se všechno nestane"

tento výklad už dá více práce odvodit a dát do souladu s jinými částmi bible, ale nemůže popřít své vlastní první jasné poselství - že nelze rozlišovat a některá přikázání rušit.

Ale zatímco ty jsi tento text už četl a kopíroval zde na fóru mnohokrát, tak nevidím žádnou známku toho, že by ses nad ním více zamyslel.
Protože námitky ti na to už dalo více lidí.

A nad to všechno vidím, že spíše, než spolu s ostatními zkusit pátrat o opravdovém správném významu toho textu, na kterém bude shoda, tě baví vytáhnout raději 10 jiných textů z bible, které podporují tvůj dosavadní názor a pokračovat v palbě.

Je úplně jedno, že ti na každou palbu lidé namítnou, že ten text ale mluví o něčem jiném, vždycky můžeš vytáhnout zase jiný, nebo zopakovat ten už dříve použitý, protože ty námitky - zdá se - nebereš vážně.

diskuse s tebou potom připomínají spíše přestřelku, než studium a vzájemné obohacení se.
Co to změnit?

...Už mnohokrát jsi na tomto fóru na mnoha vláknech použil na obhajobu verše Matouše 5,17-19

Mají dokazovat, že Ježíš nepřišel zrušit desatero.

Z celého kontextu je zcela jasné, že v těchto přikázáních je zahrnuto i Desatero, vždyť o těch některých přikázáních Desatera Ježíš dále i mluví a vysvětluje je (kromě dalších), proč by to všem vysvětloval a ještě tyto přikázání Desatera sám zpřísňoval, kdyby je měl za pár měsíců přibít na kříž? To by nedávalo naprosto žádný smysl a Ježíš by byl sám proti sobě a tomu já rozhodně nevěřím, také, že na kříž přibil jen ustanovení týkající se obětí viz Dan. 7 kap. kde to anděl předpověděl a vše ostatní platilo, dokud byl Izrael národ:

Matouš 5:16  Tak svěť světlo vaše před lidmi, ať vidí skutky vaše dobré, a slaví Otce vašeho, jenž jest v nebesích.
17  Nedomnívejte se, že bych přišel rušiti Zákon anebo Proroky. Nepřišelť jsem rušiti, ale naplniti.
18  Amen zajisté pravím vám: Dokudž nepomine nebe i země, jediná literka aneb jediný puňktík nepomine z Zákona, až se všecky věci stanou.
19  Protož zrušil-li by kdo jedno z přikázání těchto nejmenších a učil by tak lidi, nejmenší slouti bude v království nebeském. Kdož by pak koli činil i jiné učil, ten veliký slouti bude v království nebeském.
20  Nebo pravím vám: Nebude-liť hojnější spravedlivost vaše nežli zákoníků a farizeů, nikoli nevejdete do království nebeského.
21  Slyšeli jste, že řečeno jest od starých: Nezabiješ. Pakli by kdo zabil, povinen bude státi k soudu.
22  Ale jáť pravím vám: Že každý, kdož se hněvá na bratra svého bez příčiny, povinen k soudu státi. Kdož by pak řekl bratru svému: Rácha, povinen bude před radou státi; a kdož by řekl: Blázne, povinen bude pekelný oheň trpěti.
23  Protož obětoval-li bys dar svůj na oltář, a tu bys se rozpomenul, že bratr tvůj má něco proti tobě,
24  Nechejž tu daru svého před oltářem a jdi, prve smiř se s bratrem svým, a potom přijda, obětuj dar svůj.
25  Vejdi v dobrou vůli s protivníkem svým rychle, dokudž jsi s ním na cestě, ať by snad nedal tebe protivník tvůj soudci, a soudce dal by tě služebníku, a byl bys uvržen do žaláře.
26  Amen pravím tobě: Nevyjdeš odtud nikoli, dokudž i toho posledního haléře nenavrátíš.
27  Slyšeli jste, že řečeno jest od starých: Nezcizoložíš.
28  Ale jáť pravím vám: Že každý, kdož by pohleděl na ženu ku požádání jí, již zcizoložil s ní v srdci svém.
29  Jestliže pak oko tvé pravé horší tě, vylupiž je a vrz od sebe; nebť jest užitečněji tobě, aby raději zahynul jeden úd tvůj, nežli by celé tělo tvé uvrženo bylo do ohně pekelného.
30  A pakli ruka tvá pravá horší tě, utniž ji a vrz od sebe; nebo užitečněji jest tobě, aby zahynul raději jeden úd tvůj, nežli by všecko tělo tvé uvrženo bylo do pekelného ohně.
31  Též řečeno jest: Kdož by koli propustil manželku svou, aby jí dal lístek rozloučení.
32  Jáť pak pravím vám: Že kdožkoli propustil by manželku svou, kromě příčiny cizoložstva, uvodí ji v cizoložstvo, a kdož propuštěnou pojme, cizoloží.
33  Opět slyšeli jste, že řečeno jest od starých: Nebudeš křivě přisahati, ale splníš Pánu přísahy své.
34  Ale jáť pravím vám: Abyste nepřisahali všelijak, ani skrze nebe, nebo stolice Boží jest,
35  Ani skrze zemi, nebo podnož jeho jest, ani skrze Jeruzalém, nebo město velikého Krále jest.
36  Ani skrze hlavu svou budeš přisahati, nebo nemůžeš jednoho vlasu učiniti bílého aneb černého.
37  Ale buď řeč vaše: Jistě, jistě; nikoli, nikoli. Což pak nad to více jest, to od toho zlého jest.
38  Slyšeli jste, že řečeno jest: Oko za oko, a zub za zub.
39  Jáť pak pravím vám: Abyste neodpírali zlému. Ale udeří-li tě kdo v pravé líce tvé, nasaď jemu i druhého.
40  A tomu, kdož se s tebou chce souditi a sukni tvou vzíti, nech mu i pláště.
41  A nutil-li by tě kdo jíti s sebou míli jednu, jdi s ním dvě.
42  A prosícímu tebe dej, a od toho, kdo by chtěl vypůjčiti od tebe, neodvracuj se.
43  Slyšeli jste, že řečeno jest: Milovati budeš bližního svého, a nenáviděti budeš nepřítele svého.
44  Ale jáť vám pravím: Milujte nepřátely vaše, dobrořečte těm, kteříž vás proklínají, a dobře čiňte nenávidícím vás, a modlte se za nepřátely a protivníky vaše,
45  Abyste byli synové Otce vašeho, jenž jest v nebesích; ješto slunci svému velí vzchoditi na dobré i na zlé, a déšť dává na spravedlivé i na nespravedlivé.
46  Nebo milujete-li ty, jenž vás milují, jakou odplatu míti budete? Zdaliž i publikáni téhož nečiní?
47  A budete-li pozdravovati toliko bratří svých, což více nad jiné činíte? Však i publikáni to činí.

...Je úplně jedno, že ti na každou palbu lidé namítnou, že ten text ale mluví o něčem jiném, vždycky můžeš vytáhnout zase jiný, nebo zopakovat ten už dříve použitý, protože ty námitky - zdá se - nebereš vážně.

Nikdo kromě Membera k veršům, které uvádím dosud nic nenamítal a ty z jednoho uděláš hned několik (zveličování ti opravdu jde :) )
Vážně beru jen opravdové námitky a dávám na ně odpověď, ale obávám se, že ty tady ještě vlastně vůbec nezazněly.

...diskuse s tebou potom připomínají spíše přestřelku, než studium a vzájemné obohacení se.

To je docela možné, než sem psát spoustu vlastních slov "o ničem", raději použiji rovnou verše, které mluví o tom podstatném a každý na tyto verše může svobodně reagovat protiargumenty, pokud nějaké má. ::bye::

Tomáš Plechatý

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

,,Z celého kontextu je zcela jasné, že v těchto přikázáních je zahrnuto i Desatero, vždyť o těch některých přikázáních Desatera Ježíš dále i mluví a vysvětluje je (kromě dalších), proč by to všem vysvětloval a ještě tyto přikázání Desatera sám zpřísňoval, kdyby je měl za pár měsíců přibít na kříž? To by nedávalo naprosto žádný smysl a Ježíš by byl sám proti sobě a tomu já rozhodně nevěřím, také, že na kříž přibil jen ustanovení týkající se obětí viz Dan. 7 kap. kde to anděl předpověděl a vše ostatní platilo, dokud byl Izrael národ:"
Také s tebou souhlasím, že ve významu ,,zákon i proroci" je i desatero a že Ježíš říká, nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit.

Ale ptám se tě, proč Ježíšova slova ,,zákon nebo proroky" zužuješ pouze na desatero?

Než se posuneme dál, k tomu co znamenalo zrušit, co znamenalo naplnit atd. tak je dobré definovat co všechno je ,,zákon a proroci"?

Protože se to netýká jen desatera to snad uznáš ne?
A bavím se pořád o tomto textu Ježíše, ne o jiných částech bible s jiným kontextem.

O čem to mluví Ježíš v Mt 5,17 pod názvem ,,zákon nebo proroci"?

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

Tomáš Plechatý napísal:
,,Z celého kontextu je zcela jasné, že v těchto přikázáních je zahrnuto i Desatero, vždyť o těch některých přikázáních Desatera Ježíš dále i mluví a vysvětluje je (kromě dalších), proč by to všem vysvětloval a ještě tyto přikázání Desatera sám zpřísňoval, kdyby je měl za pár měsíců přibít na kříž? To by nedávalo naprosto žádný smysl a Ježíš by byl sám proti sobě a tomu já rozhodně nevěřím, také, že na kříž přibil jen ustanovení týkající se obětí viz Dan. 7 kap. kde to anděl předpověděl a vše ostatní platilo, dokud byl Izrael národ:"
Také s tebou souhlasím, že ve významu ,,zákon i proroci" je i desatero a že Ježíš říká, nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit.

Ale ptám se tě, proč Ježíšova slova ,,zákon nebo proroky" zužuješ pouze na desatero?

Než se posuneme dál, k tomu co znamenalo zrušit, co znamenalo naplnit atd. tak je dobré definovat co všechno je ,,zákon a proroci"?

Protože se to netýká jen desatera to snad uznáš ne?
A bavím se pořád o tomto textu Ježíše, ne o jiných částech bible s jiným kontextem.

O čem to mluví Ježíš v Mt 5,17 pod názvem ,,zákon nebo proroci"?

...Ale ptám se tě, proč Ježíšova slova ,,zákon nebo proroky" zužuješ pouze na desatero?

Nikde jsem nenapsal, že to zužuji "pouze" na Desatero!!!

...A bavím se pořád o tomto textu Ježíše, ne o jiných částech bible s jiným kontextem.

Já vím, že se bavíš jen o Mt. 5.17, já ale posuzuji všechny texty o přikázáních a zákoně v Písmu, nelze platnost zákona vysvětlovat jen na jednom verši.

...O čem to mluví Ježíš v Mt 5,17 pod názvem ,,zákon nebo proroci"?[/quote]

Já bych řekl, že tím zákonem je myšleno kromě proroků hlavně Desatero přikázání. Nemůže jim být 100% myšlen ani celý Mojžíšův zákon, protože ustanovení o obětech byli zakrátko poté Ježíšem přibity na kříž. A další přikázání týkající se izraelského národa byly zrušeny, jakmile se Izrael rozpadl jako stát a židé odešli do celého světa.

Takže to vidím na Desatero + některá další přikázání o kterých Ježíš mluví a které bychom měli také plnit jako samozřejmost a které vycházejí z přikázání Miluj bližního svého, které je pro nás stále platné.

Tady je co o tom píše např. Wikipedia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_5:17

Ale zde nesouhlasím s prvními, že celý Zákon po smrti JK už neplatí a nikdo se jim už nemusí řídit, a částečně souhlasím s druhými, že platí dosud celý Mojžíšův Zákon, a to hlavně v tom, že přikázání zachováváme ne pro spásu, ale jako poslušnost, ale určitě to nevidím jako celý M. zákona, ale jen Desatero + některá další přikázání, alespoň tedy pro křesťany. Pro židy platí dodnes celý Mojžíšův zákon.

Tomáš Plechatý

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Já vím, že se bavíš jen o Mt. 5.17, já ale posuzuji všechny texty o přikázáních a zákoně v Písmu, nelze platnost zákona vysvětlovat jen na jednom verši.
....Já bych řekl, že tím zákonem je myšleno kromě proroků hlavně Desatero přikázání. Nemůže jim být 100% myšlen ani celý Mojžíšův zákon, protože ustanovení o obětech byli zakrátko poté Ježíšem přibity na kříž. A další přikázání týkající se izraelského národa byly zrušeny, jakmile se Izrael rozpadl jako stát a židé odešli do celého světa.

Takže to vidím na Desatero + některá další přikázání o kterých Ježíš mluví a které bychom měli také plnit jako samozřejmost a které vycházejí z přikázání Miluj bližního svého, které je pro nás stále platné.
Děkuji ti za tvůj upřímný názor.

Ale nesouhlasím s tebou už v první citaci. Neřešíme tu hlavně ,,platnost zákona" , ale obsah Mt 5,17-19
U přístupu k bibli, který zastáváš a používáš - že na text použiješ vysvětlení z jiných textů o ,,platnosti zákona" - jen ten problém, že abys zjistil, co říká jeden verš z bible, tak na to musíš použít jiný. Ale když se tě zeptám na to, co znamenal ten jiný, na jeho kontext, co řešil a co neřešil, tak zase na jeho vyložení budeš muset použít jiný text.

V odkazování se dostaneš do uzavřeného kruhu.
Ukázka:
Výklad veršů z Exodu 20 - desatera - komu bylo určeno - specificky sobota.
namítka: Je to jen pro izraelce
odpověď:
,,Sobota z desatera není jen pro Izraelce, protože tu byla už od stvoření pro všechny lidi - důkazový verš je z Gn 2,1-3"

Výklad veršů z Genesis 2 - o odpočinutí sedmého dne ?
námitka: Zde není příkaz světit sobotu pro lidi, ani tu není slovo sobota
odpověď:
,,Bůh v sobotu odpočinul, požehnal ji a posvětil proto tak mají dělat i lidé, kterým to určil - důkazový verš je z Ex 20,8-11"

Takže je to argumentace v kruhu Genesis dokazuješ Exodem a Exodus zase pomocí Genesis.

Je to jako když lidé, kteří věří v evoluci, tak biologové dokazují stáří fosílií na miliony let podle vrstev hornin, ve kterých je našli.
Ale když se zeptáš evolučních geologů, jak určují stáří těch vrstev, tak ti odpoví, že přece podle fosílií, které v nich naleznou.

Nebo jako ten vtip, kdy TV vysílá předpověď počasí a říká, že bude tuhá zima, protože pozorovali jeden starý indiánský kmen, který je sžitý s přírodou a tito lidé už štípou hromady dříví do zásob. Pak se jiný reportér vydá k indiánům zeptat se, jak to dokážou rozpoznat. Jedinný indián co umí anglicky, odpovídá, že mají uvnitř jednoho stanu přenostnou televizi a v předpovědi počasí mluvili něco o tuhé zimě, tak začali štípat.

Takto se nikdy nedoberu pravdy, kde je konec klubka, neboli, od kterého výkladu textu z bible se začíná stavět jako od prvního a jak se určil význam toho prvního verše.

Nás učili dělat výklad textu tkzv. ,,exegezi" ze znalosti původního jazyka, znalosti gramatiky, dobového pozadí, literárního stylu a z bezprostředního kontextu, (verše před a po z jedné stati) potom to ještě musí zapadat do celé kapitoly, potom do celé biblické knihy a teprve později nějak i do celé bible.

ale hlavní význam je určen smyslem textu samotného a jeho nejbližším okolím.
Předpoklad, že bible si nikdy neodporuje a vždycky se vykládá sama zase biblí, je sice správný, ale nesmí být přehnaný.

.................

Například knihy ,,kazatel" a ,,přísloví" jsou v bibli těsně vedle sebe, ale přinášejí často úplně protichůdná poselství.

v přísloví se dozvíš, jak spravedlivým se bude dařit a svévolníci skončí jako plevy. dozvíš se, že pracovitý se nasytí ovocem svého úsilí, kdežto lenoch zchudne.

V kazateli se dozvíš, že i když se jeden (i spravedlivý) lopotně pachtil, tak svoje plody zanechá člověku, který může klidně být i pomatený a svévolný, ale dostane bez námahy všechny plody toho prvního - také to je pomíjivost.

.......................

Určení Mt 5,17-19 nezávísí na tom, co říkají nějaké verše desatera, nebo na tom, že ty přece už víš, že ceremoniální zákony přibije za pár měsíců Ježíš na kříž. Zavisí na tom jaký smysl dává samotný text. Např. slova ,,zákon a proroci" lze najít v evangeliích i zde:

Lukáš 24 - cesta do Emauz

,,Což neměl Mesiáš to vše vytrpět a tak vejít do své slávy?“
Potom začal od Mojžíše a všech proroků a vykládal jim to, co se na něho vztahovalo ve všech částech Písma."

,,Řekli si spolu: „Což nám srdce nehořelo, když s námi na cestě mluvil a otvíral nám Písma?“

Řekl jim: „To jsem měl na mysli, když jsem byl ještě s vámi a říkal vám, že se musí naplnit všechno, co je o mně psáno v zákoně Mojžíšově, v Prorocích a Žalmech.
Tehdy jim otevřel mysl, aby rozuměli Písmu.

Takže tato stať ukazuje, že sousloví Zákon Mojžíšův, Proroci a Žalmy se používá pro celé písmo.
Ale také se mu dá říkat zkráceně ,,Mojžíš a proroci" a myslí se tím všechny části (SZ) písma.

Další ukázka použití tohoto sousloví:

Lukáš 16 - o Boháči a Lazarovi:
,,Ale Abraham mu odpověděl: ‚Mají Mojžíše a Proroky, ať je poslouchají!‘
On řekl: ‚Ne tak, otče Abrahame, ale přijde-li k nim někdo z mrtvých, budou činit pokání.‘
Řekl mu: ‚Neposlouchají-li Mojžíše a Proroky, nedají se přesvědčit, ani kdyby někdo vstal z mrtvých.‘“

Tato stať ukazuje opět, že ,,Mojžíš a proroci" znamená celé SZ písmo.

Jestliže všechny výrazy ,,Mojžíš a proroci" znamená to samé jako ,,Mojžíšův zákon a proroci" a znamená to celé písmo, pak také po odebrání přídavného jména ,,Mojžíšův" bude ,,zákon a proroci" znamenat celé písmo. A to je výraz který používal Ježíš.

Dále dobové pozadí - znalostmi židovského prostředí zjistíš, že Izraelci dělili SZ písmo na Zákon, proroky a spisy. To dohromady znamenal celý zákon. Někdy zkráceně jen ,,zákon a proroci". A někdy dokonce jenom slovo zákon znamenalo celé písmo SZ. (Na svých stránkách ukazuju v článku o zákonu - jeden, nebo dva zákony, že když se cituje ,,zákon" tak se někdy cituje i z Genesis, z Izajáše, nebo z Žalmů, nebo z leviticu, deuteronomia atd. tedy jak ze zákona, tak z proroků, tak ze spisů) Opět to zapadá do zatím zjištěných poznatků.

Co celkový výrok Ježíše udělá s dosavadní konstrukcí názorů, kterou měli lidé, je až věc druhá. Ježíš a jeho výroky mají právo nám určovat a měnit představy o Bohu snad víc, než jakékoliv jiné části písma.

Realista
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 23 Sep 2016, 18:23
Kontaktovať používateľa:

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Realista »

Tomáš Plechatý napísal: V odkazování se dostaneš do uzavřeného kruhu.

Takže je to argumentace v kruhu Genesis dokazuješ Exodem a Exodus zase pomocí Genesis.
Pokud vykládáš bibli biblí, tak se dostaneš vždy do kruhu. Abys porozuměl bibli, musíš vzít v úvahu i mimobiblické texty a dokumenty ze stejného období. Například díky nálezům z Kumránu a Nag-Hammadi toho dnes víme podstatně více než lidé před 100 lety. Navíc bible není jednolitý celek, ale spíše soubor svatých textů určitého společenství a dokumentuje jeho postupný vývoj. Tento soubor textů je vyselektován za určitým záměrem (teologickým) a z určitého hlediska. Toto je potřeba vnímat. Také křesťanství bylo na začátku rozděleno na celou řadu soupeřících proudů a výkladů. Ten, který historicky "zvítězil", sestavil NZ kánon a zcela logicky použil pouze vyhovující texty. Zbytek byl nekomromisně likvidován a nebýt pár odvážných mnichů, kterým bylo líto to zničit... tak dnes máme jen dohady. Historii píšou vítězové a to platí i v oblasti náboženství. Jen je třeba sundat růžové brýle a použít kritické myšlení. Anebo zůstat na kolotoči a dál se nechat točit...

Tomáš Plechatý

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

Realista napísal:
Tomáš Plechatý napísal: V odkazování se dostaneš do uzavřeného kruhu.

Takže je to argumentace v kruhu Genesis dokazuješ Exodem a Exodus zase pomocí Genesis.
Pokud vykládáš bibli biblí, tak se dostaneš vždy do kruhu. Abys porozuměl bibli, musíš vzít v úvahu i mimobiblické texty a dokumenty ze stejného období. Například díky nálezům z Kumránu a Nag-Hammadi toho dnes víme podstatně více než lidé před 100 lety. Navíc bible není jednolitý celek, ale spíše soubor svatých textů určitého společenství a dokumentuje jeho postupný vývoj. Tento soubor textů je vyselektován za určitým záměrem (teologickým) a z určitého hlediska. Toto je potřeba vnímat. Také křesťanství bylo na začátku rozděleno na celou řadu soupeřících proudů a výkladů. Ten, který historicky "zvítězil", sestavil NZ kánon a zcela logicky použil pouze vyhovující texty. Zbytek byl nekomromisně likvidován a nebýt pár odvážných mnichů, kterým bylo líto to zničit... tak dnes máme jen dohady. Historii píšou vítězové a to platí i v oblasti náboženství. Jen je třeba sundat růžové brýle a použít kritické myšlení. Anebo zůstat na kolotoči a dál se nechat točit...
Realisto díky za osvětlení. Až takhle obecně jsem o tom neuvažoval. Osobně mi drtivou většinu času vyhovuje pohybovat se ,,v kruhu bible" ve smyslu, že hledám uvnitř bible, odpovědi, na otázky, co mě zajímají. Jednak je to pro mne otázka víry že těch 66knih a jejich přežití napříč časem měl Bůh v plánu. A za druhé je pro mne snazší mít ,,kánon" takto omezený, už tak je to dost stránek a nepamatuji a neznám všechny části bible. Proto rozšiřování by u mne vedlo ještě k většímu chaosu.

Jak pevný je tvůj pohled na svět a Boha a o co všechno se opírá tvá víra?

Realista
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 23 Sep 2016, 18:23
Kontaktovať používateľa:

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Realista »

Takže sám potvrzuješ, že se pohybuješ v kruhu a že je to pro tebe pohodlné. Fajn. Tak to má většina lidí. Já když se zachumlám do peřiny, tak mám hned větší pocit bezpečí. A když mě někdo odkryje, tak se hned zase přikrývám. Dlouho jsem to tak dělal i v oblasti víry, ale už nechci. Ten pocit bezpečí je totiž jen zdánlivý, je to psychologická hra. Chci znát pravdu a odmítám přistoupit na ničím nepodložený předpoklad, že bible je jejím měřítkem. Měřítko pravdy musí být universální a to bible zdaleka není. Skutečně universální poznání musí být dostupné každé lidské bytosti v dějinách. Tedy pokud má mít koncept dobrého a spravedlivého Boha smysl.

Zajímají mě pravdy obsažené v bibli. Ale abych zjistil, zda je něco pravda, musím to nejdříve analyzovat a pak konfrontovat. A to se dá vícero způsoby.

Když se Junga kdysi ptali zda věří v Boha, tak se na moment zamyslel a pak řekl. Nevěřím, já vím... Tož asi tak.

Jinak mám za to, že obecné uvažování je úplný základ jakéhokoliv uvažování. Co přijmu/vyhodnotím na obecné úrovni, můžu dále rozvádět speciálně.

Tomáš Plechatý

Re: příliš vysoká laťka Soboty

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatý »

díky za odpověď

Ani já to nemám tak úplně jak jsem to před tím popisoval. bibli sice věřím, ale

I z bible vím, že Bůh nikomu nestraní.
A dává to i logika, jak sám říkáš.
Dostat se k němu museli být schopni všichni lidé ve všech dobách - nějak.

Ani Henoch, ani Abrahám, ani Noe, ani jób bibli neměli. Duch svatý ještě nebyl seslán, Ježíš se ještě nenarodil atd.

A přesto ten první Boha znal natolik, že ho Bůh vzal. Ten druhý s ním osobně smlouval, pohostil JE. Ten třetí ho slyšel a byl podle něj Bezúhonný. I ten poslední s ním komunikoval i přes všechny ztráty v životě a slyšel ho odpovídat z vichru/smrště srozumitelná slova.

Jestliže tedy oni nepotřebovali Bibli a stejně zažívali toto vše, ani my jí nepotřebujeme, na to abychom ho znali, slyšeli, chodili s ním a on nás vzal. (schválně nepíšu kam, protože to v bibli u henocha není ;-)

Takže ne my bibli nepotřebujeme k poznání Boha. Musí to jít i bez ní. ale přesto věřím že ona má svou hodnotu při poznávání Boha.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných