Evoluce a kreacionismus

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Pád a nebo vzestup?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Karel napísal: 26 Nov 2017, 14:54 Jak sobecký gen přišel k morálce

Existence morálky se uvádí jako projev Boha na Zemi, má však jednodušší kořeny. Morálka je nejlepší strategií pro přežití.

Sobeckost nás vede ke spolupráci.

Je přirozené, že se morálka se v evoluci prosadila. Je to nejvýhodnější strategie. Nic nadpřirozeného v tom není.

Zajímavě podaná myšlenka, máš obdarování grafického a čitelného uspořádání.
Snad bych s tebou i souhlasil, že u nás lidí něco podobného tak funguje, kdyby nebylo
historické "postavy" Krista. Domnívám se, že právě v osobě Ježíše Krista to tak nefunguje.
Jeho programové prohlášení o Jeho Království a tebou nastíněný fenomen člověka ukazuje
na stav v čem je jádro problému - v myšlení. Jak myslíme a proč tak myslíme?
Kde se bere v člověku nenávist a láska? Proč se to současně nalézá i v jednom člověku?
Co je to? Nebo kdo je to? Ten "rozdělitel" na dvě kategorie - pomstychtivé a mírumilovné?
Jak vznikají ty změny k dobrému?
I současný život dnes ukazuje, že ten "GEN morálky" není vysvětlením "počátku". Vzestup a pád nebo pád a vzestup?

Host

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa Host »

Tomáš Plechatýý napísal: 27 Nov 2017, 09:15Ale já to nechci vědět, protože ohnout se dá ledacos, aby ti vylezla zas nějaká teorie a kdo má ty blbiny pořád číst.
Bible je nejpřekládanější knihou světa. Nacházejí se v ní však informace, které si občas protiřečí, takže vedou zvídavé vědce k otázkám, zda považovat Bibli za "pravdivý" zdroj vypovídající o dobách dávno minulých, nebo jen za text plný výmyslů. Nejde jen o to něco si přečíst a slepě převzít vše, co se v daném textu píše. Jde o to si něco přečíst a pak o tom PŘEMÝŠLET, udělat si vlastní názor, zjišťovat další informace a dokázat si pak své stanovisko obhájit před ostatními.

Karol Schneider
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 11:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa Karol Schneider »

Host napísal: 23 Jún 2018, 07:43
Tomáš Plechatýý napísal: 27 Nov 2017, 09:15Ale já to nechci vědět, protože ohnout se dá ledacos, aby ti vylezla zas nějaká teorie a kdo má ty blbiny pořád číst.
Bible je nejpřekládanější knihou světa. Nacházejí se v ní však informace, které si občas protiřečí, takže vedou zvídavé vědce k otázkám, zda považovat Bibli za "pravdivý" zdroj vypovídající o dobách dávno minulých, nebo jen za text plný výmyslů. Nejde jen o to něco si přečíst a slepě převzít vše, co se v daném textu píše. Jde o to si něco přečíst a pak o tom PŘEMÝŠLET, udělat si vlastní názor, zjišťovat další informace a dokázat si pak své stanovisko obhájit před ostatními.
Bible si zcela jiste neprotireci, jen je zapotrebi spravne pochopit text v ni zapsany.

Tomáš Plechatýý

Re: Karol Sch. bible si neprotiřečí

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Karol Schneider napísal: 23 Jún 2018, 10:20

Bible si zcela jiste neprotireci, jen je zapotrebi spravne pochopit text v ni zapsany.
Jsem přesvědčený, že se mýlíš.

Stejně jako ty jsem dříve i já kánon bible až uctíval (i když jsem si to tehdy neuvědomoval) a připisoval mu vlastnosti, které mu nenáleží.

a neboj se znám texty:
2 Tm 3,16-17
i
2 Petr 1,19-21

Přesto jsou v bibli i chyby.
Pokud máš zájem se o tom více dozvědět tak můžu trochu napomoci.

Karol Schneider
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 01 Apr 2017, 11:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Karol Sch. bible si neprotiřečí

Neprečítaný príspevok od používateľa Karol Schneider »

Tomáš Plechatýý napísal: 23 Jún 2018, 11:47
Karol Schneider napísal: 23 Jún 2018, 10:20

Bible si zcela jiste neprotireci, jen je zapotrebi spravne pochopit text v ni zapsany.
Jsem přesvědčený, že se mýlíš.

Stejně jako ty jsem dříve i já kánon bible až uctíval (i když jsem si to tehdy neuvědomoval) a připisoval mu vlastnosti, které mu nenáleží.

a neboj se znám texty:
2 Tm 3,16-17
i
2 Petr 1,19-21

Přesto jsou v bibli i chyby.
Pokud máš zájem se o tom více dozvědět tak můžu trochu napomoci.
Tome sem presvedcen, ze chyby jsou tam jen pro toho, kdo nechape symbolicky jazyk, kterym jsou nektere myslenky v Bibli vyjadreny, kdyz vsechno co je v Bibli napsano bere doslova. Vim jen o zdanlivych rozporech a protirecenich, co vsak casto vyplyvaji i z odlisneho pristupu pisatele daneho textu opisujiciho tu samou udalost.

Klidne ale skus napsat priklad, kde jsi presvedcen, ze jde o prima protireceni, ktere nelze nijak rozumne v souladu s kontextem i dalsim textem zapsanym v Bibli vysvetlit.

Tomáš Plechatýý

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Už jsem to napsal do jiného vlákna.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Hosť napísal: 29 Nov 2017, 05:55 Naozaj si myslíme že dobre platenú prácu nám dá Boh? Alebo sa k nej dopracujeme svojim úsilím.
Naozaj si myslíme že príjímačky na vysokú pomohla modlitba? Alebo to to bolo tvrdé učenie, a zdedené gény.
Naozaj si myslíme že naše dieťa zachránil Boh? Alebo to bola ruka skúseného lekára.
Naozaj si myslíme že pilot lietadla zvládol pristátie pre vašu úprimnú modlitbu? Alebo preto že ......
Naozaj si myslíme že…………
Naozaj si myslime, ze chripku, anginu, mor, osypky, infarkt, rakovinu, syfilys nam dal Boh ? Alebo su to slabosti tela - dosledok nedokonalej a chybujucej evolucie ?
Kto je tvorca bolesti, utrpenia a smrti ? Dokonaly a dokonale kruty a zlomyselny Boh ? Alebo nedokonala evolucia ?
Komu sa "podakovat" za utrpenie v nasich ludskych zivotov ? Stvoritelovi vsetkeho a jeho zlomyselnosti ? Alebo prijmeme ze vsetko je vysledkom prirodnych zakonitosti a obmedzeni ?

Kto veri v Boha, veri nielen v jeho "nekonecnu lasku" ale samozrejme hlavne v jeho "nekonecnu zlobu". Tento strach pred Nim a hnev zaroven, ktory sme si ako veriaci pestovali je v kazdom silno zafixovany a urcujuci.

Rastislav

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa Rastislav »

chripku, anginu, mor, osypky, infarkt, rakovinu, syfilys nám nedal boh lebo žiaden neexistuje a nič vo vesmíre neni dokonalé tak nevidím dôvod očakávať moju dokonalosť, Boh neexistuje aspon nie taký ako si ho predstavujeme – starčeka na obláčiku. Existuje nejaká sila ktorú sa snažia ludia od nepameti ovládnuť, pochopiť princíp, ludia chcú návod ako. Kolko krát sa majú pomodliť zdravas mária, ako majú meditovať, alebo o kolkej majú v piatok pustiť kladivo z rúk aby boh nebol až taký zlý. A na prekvapenie to funguje. Naše myšlienky nás uzdravujú -placebo, a naše myšlienky nás paralyzujú – necebo (po prečítaní príbalového letáka na lieku a jeho vedlajších účinkov tieto dostanete. 30-40%

Nemyslím si že stvoritel (sila) je zlomyselný, to my ludia sme zlomyselný a náboženstvo z nás robí lepších ludí – niekedy

Ako veriaci ludia sme na nejakej úrovni vedomia a stáva sa to pre nás výhodné. Zvykli sme si na to a nebudeme to meniť. Taká komfortná zóna ktorú nechceme opustiť. Najčastejšia aj moja odpoved bola to sa mi nezdá, alebo nič lepšie nepoznám. Človek zostáva zablokovaný na niečom čo spoznal a dalšie miliardy ludí okolo neho sú divný lebo nechápu.

Karel
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 11 Jan 2016, 19:46
Zbor: kdysi Havirov Sucha
Kontaktovať používateľa:

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa Karel »

Jestli vás zajímají detaily k tomuto pokusu a umíte anglicky, můžete se na ně podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=w4sLAQvEH-M
Karel napísal: 20 Feb 2017, 20:17
Evoluce v petriho misce

Podívejme se na to, jak evoluce vypadá v laboratoři. Velkou petriho misku rozdělíte na několik částí. V okrajích není žádné antibiotikum a směrem ke středu je prostředí s vždy 10x silnějšími antibiotiky. Na oba okraje zasadíte tři bakterie a pár dní tuto misku natáčíte…

Obrázok

Neregistrovaný

Re: Evoluce a kreacionismus

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Je to několik let staré video, no, odpověď na to je třeba zde:
https://kreacionismus.cz/bakterialni-re ... i-evoluci/

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných