Strava v náboženstve

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Rastislav napísal: 04 Nov 2018, 06:37 Ludia túžia po zdraví a prosperite a naozaj to tak je a funguje to že ludia v zbore ktorý sú prosperujúci sú aj zdravší. Ale konkrétne zdravotný program CASD nemá pre moderného sekulárneho človeka význam. Je obrovské množstvo zdravotných techník a diét ktoré to vedia nahradiť.
Priznam sa, ze momentalne neviem, aku zivotospravu uznavaju adventisti dnes, ono sa to dost meni. Strava je asi dolezita, ale co konkretne je dobre, tazko povedat. Zdravoveda je ako evanjelium. Je ich tak vela a kazde tvrdi nieco ine.

ZMik

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa ZMik »

...EGW píše, že požívání masa bude mezi lidmi, čekajícími Krista, nakonec úplně opuštěno, ale to by mělo být klíčové pro naši záchranu? Kam jsme se to posunuli?

Ježiš Kristus ten istý včera i dnes i naveky. Rôznymi a cudzími učeniami sa nedajte točiť. Lebo je dobré, aby milosťou bolo upevňované srdce, nie pokrmami, ktoré neprospeli tým, ktorí sa nimi zapodievali. (Roh.prekl. Žid. 13, 8-9)

Riki

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa Riki »

Ak EGW považuješ za cudzie učenie, potom musíš najbližšiu sobotu dať v zbore výpoveď a viac sa tam neukázať. Ak to neurobíš potom nechápem, lebo ak chodíš do spoločenstva ktorého základným pilierom je EGW a tvrdiť toto ?. Bez Whiteovej sa cirkev rozsype uvedomuješ si to.

Tomáš Plechatýý

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Hosť napísal: 29 Okt 2018, 17:16
Lenže náš byvalý starší zboru v kazni povedal že strava a sobota v dnoch konca klúčová pre našu záchranu. Vyše polovica zboru sme sa cez prestavku zhodli že je to lož ale nikto nemá odvahu protirečiť. A tak sme mladý zbor plný schyzofrenikov. A už ma to prestáva baviť ked niekto z titulu funkcie v zbore a z titulu napojenia na centrálu a teologický seminár rozpráva bludy a zasieva strach.
Teologický seminář s tím nic nemá, takové myšlenky tam podle mne neučí.
Co se týče doby konce (od kdy to počítat?) to skutečně mít vliv může, protože lidé na okraji společnosti budou vyloučeni a budou se muset nějak živit, shánět jídlo. Kdo to ovšem bude a kvůli čemu to bude? Bude se to týkat vegetariánství či vegánství? Bude se to týkat masa? EGW píše, že požívání masa bude mezi lidmi, čekajícími Krista, nakonec úplně opuštěno, ale to by mělo být klíčové pro naši záchranu? Kam jsme se to posunuli?
Někdo by měl najít odvahu a připravit se odborně a modlitebně a zajít za tím bývalým starším s otázkami a prodiskutovat to.
Reaguji na tuto větu Hosta:

,,Teologický seminář s tím nic nemá, takové myšlenky tam podle mne neučí."

No Hoste já jsem byl studentem TS od podzimu 2011 do jara 2013

V osnovách byl začátkem 2. ročníku pro všechny povinný předmět ,,Teologie zdraví" - Vyučujícím byl br. Bohumil Kern.

Dostali jsme k tom skripta alespoň 50 A4 textu, ze kterých měl být nakonec test.

Ty skripta doma už nemám, protože jsem měl možnost buď si je koupit, nebo nepopsané po absolvování předmětu vrátit a v tomto případě mi bylo líto těch pár korun. Dnes trochu lituji, protože tam byly perly.

Myslím, že na vyžádání by měly být ta skripta od Bratra Kerna k dostání.

Současný nástupce TS - ATI (Adventistický teologický institut) se mohl v tomto ohledu posunout, ale nevím to určitě.

Takže i když je pravda, že ne každý student se nechal tímto předmětem a teologií vědomě ovlivnit a lidově řečeno to ,,celé sežral", tak někteří studenti přišli na TS s dětskou důvěřivostí, že jsou v bezpečném prostředí, té církve, která má pravdu a že tady se konečně tu pravdu naučí, aby ji mohli dál hlásat a tím sloužit Bohu a dalším lidem.

S takovým nastavením myšlení krátce po maturitě se z vás může stát nadšený zastánce zdravé stravy jako.

V budoucnu chci na svých stránkách odvrácená strana adventismu přidat článek ,,učení o zdravotní reformě", kde budu konkrétnější v citacích od EGW abych ukázal odkud se vlastně ty myšlenky u starších členů ve sborech berou.

Neregistrovaný

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Reaguji na tuto větu Hosta:
,,Teologický seminář s tím nic nemá, takové myšlenky tam podle mne neučí."
No Hoste já jsem byl studentem TS od podzimu 2011 do jara 2013
V osnovách byl začátkem 2. ročníku pro všechny povinný předmět ,,Teologie zdraví" - Vyučujícím byl br. Bohumil Kern.
Dostali jsme k tom skripta alespoň 50 A4 textu, ze kterých měl být nakonec test.
Ty skripta doma už nemám, protože jsem měl možnost buď si je koupit, nebo nepopsané po absolvování předmětu vrátit a v tomto případě mi bylo líto těch pár korun. Dnes trochu lituji, protože tam byly perly.
Myslím, že na vyžádání by měly být ta skripta od Bratra Kerna k dostání.
Současný nástupce TS - ATI (Adventistický teologický institut) se mohl v tomto ohledu posunout, ale nevím to určitě.
Takže i když je pravda, že ne každý student se nechal tímto předmětem a teologií vědomě ovlivnit a lidově řečeno to ,,celé sežral", tak někteří studenti přišli na TS s dětskou důvěřivostí, že jsou v bezpečném prostředí, té církve, která má pravdu a že tady se konečně tu pravdu naučí, aby ji mohli dál hlásat a tím sloužit Bohu a dalším lidem.
S takovým nastavením myšlení krátce po maturitě se z vás může stát nadšený zastánce zdravé stravy jako.
V budoucnu chci na svých stránkách odvrácená strana adventismu přidat článek ,,učení o zdravotní reformě", kde budu konkrétnější v citacích od EGW abych ukázal odkud se vlastně ty myšlenky u starších členů ve sborech berou.
Byl jsem taky studentem TS, ale nezažil jsem nějaké extrémy. Dokonce jsme si při určité příležitosti mohli vybrat i masité jídlo.Současný Institut se zřejmě opravdu posunul a nejen v této oblasti.
Jsem zastáncem komplexnosti v oblasti zdraví a spíš s důrazem na tělesný pohyb. Jsem proti tomu, aby slib zachovávání "čistého, nepití kávy, alkoholu apod." byl součástí křtu, je to podle mne nebiblické.Na druhou stranu je zdravý způsob života velmi prospěšný.
V posledních letech jsem ani nezaznamenal ve sboru nějaký problém s fanatismem v této oblasti. Na případné rozebrání myšlenek EGW na Tvých stránkách se těším.

meta

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa meta »

Hosť napísal: 25 Okt 2018, 21:37Na prvním místě bych vyloučil slib v této oblasti z křestního slibu.
Ako by sa dal takýto návrh navrhnúť.? Kde by sme museli lobovať aby také niečo prešlo?

Neregistrovaný

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ako by sa dal takýto návrh navrhnúť.? Kde by sme museli lobovať aby také niečo prešlo?
V současnosti probíhají ve sborech volby na konference a návrhy do agendy.Museli by se najít lidé, kteří to navrhnou a pak by to muselo projít členským shromážděním sboru. A pak by musel být tento návrh dán do agendy konference, aby se o něm jednalo.
Je to těžko uskutečnitelné, návrhy do agendy ovlivňuje přítomný kazatel a ten často "rozhoduje", co má projít a co ne, ovlivňuje svým postojem a názory druhé. Na jednom z minulých shromáždění sboru věci byly např. předloženy nějaké návrhy, ale přítomný kazatel přímo řekl, "to tam nedávejte, to neprojde", nebo tak trochu zesměšňoval navrhovatele. Tím nechci říci, že to byl špatný člověk, jen přemýšlel po staru, nějaká změna pro něj byla asi nepřijatelná.
Další možnost je, aby tuto věc někdo navrhl přímo na konferenci, musí být podpořena nějakými hlasy a nakonec i odsouhlasena.To ale neznamená, že by prošla plošně, platila by pouze pro danou oblast (sdružení, unii). Ovšem, kdyby nadřízená složka s odsouhlasenými návrhem nesouhlasila, protože by byla v rozporu s dosavadní teologií a praxí v celé církvi, došlo by pravděpodobně později stejně k zrušení výsledku hlasování.
Třeba ale nakonec dojde k této změně, když se církev soustředí na podstatné věci křesťanství a některé věci bude pouze doporučovat a ne vyžadovat jako podmínku členství.

ZMik

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa ZMik »

Bez Whiteovej sa cirkev rozsype uvedomuješ si to.

Áno, uvedomujem si to, lebo podľa teba nie Kristus ale Whiteová má hlavné slovo v cirkvi, však?
Veľká škoda.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

EGW sa dozila 87 rokov v dobe ked sa biele zeny dozivali v priemere 50 rokov. Nahoda alebo vysledok jej zivotospravy ?

Každý člověk mi do značné míry možnost vytvořit ze sebe to, co chce. Může získat požehnání
tohoto i věčného života. Může vytvořit cenný charakter a může na každém kroku získat novou sílu.
Může denně růst v poznání a moudrosti, může se těšit z ustavičného pokroku a může rozmnožovat
svá ctnosti. Jeho schopnosti se používáním zdokonalí; čím větší moudrost získá, tím bude zdatnější.
Jeho inteligence, poznání a ctnosti tím více zesílí a budou dokonale souměrné.
Nebo naopak může člověk docílit toho, že jeho síly nedostatkem používání „zrezivějí“ anebo se
vlivem zlých zvyků, nedostatkem sebeovládání nebo morální a náboženské zásadnosti zvrhnou. Pak
to s ním jde z kopce; je neposlušní Božího zákona a zdravotních zákonů. Je ovládán chuti, Dá se
snadněji strhnout silami zla, než by proti nim bojoval a šel vpřed, A následek. Rozptýlenost, nemoc
a smrt. To je životní zkušenost mnohých, kteří by jinak mohli být ku prospěchu dílu Božímu
a lidstvu...
V době, když jsme se začínali zajímat o zdravotní reformu a později, dostávali jsme stále více
dotazů: „Jsem ve všem opravdu střídmý?“ „Je moje strava taková, abych při ní mohl podat nejlepší
výkon?“ „Nemůžeme-li tyto otázky zodpovědět kladně stojíme před Bohem jako odsouzenci bude
nás brát na odpovědnost za světlo, které nám svítilo na cestu. Bůh přehlíží dobu nevědomosti, ale
jakmile nám dá světlo, žádá od nás, abychom změnili zvyky, škodlivé zdraví a abychom zaujali
správný postoj k fyzickým zákonům.


Prisny asketimus prezentovany EGW je pre bezneho cloveka narocny. No v principe dobre popisuje rezim a filozofiu futbalistov, bezcov, boxerov a inych sportovcov. Sportovec, ktory porusuje zivotospravu je klubom ci trenerom odsudeny, pretoze je nezodpovedny voci svojmu cielu.

Rozumieme preco Pavol prirovnava krestana k profesionalnemu sportovcovi:

A všetko to robím pre evanjelium, aby som mal na ňom podiel. Neviete, že tí, čo bežia na štadióne, bežia síce všetci, ale iba jeden dostáva cenu? Bežte tak, aby ste ju dosiahli. Veď každý pretekár sa zdržiava všetkého; oni to robia preto, aby získali porušiteľný veniec, my však neporušiteľný. Ja teda bežím nie akoby bez cieľa a zápasím nie ako ten, kto udiera do prázdna. A zaobchádzam tvrdo so svojím telom a ovládam ho, aby kým iným kážem, sám som nezlyhal.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Strava v náboženstve

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Tomáš Plechatý napísal:Takže i když je pravda, že ne každý student se nechal tímto předmětem a teologií vědomě ovlivnit a lidově řečeno to ,,celé sežral", tak někteří studenti přišli na TS s dětskou důvěřivostí, že jsou v bezpečném prostředí, té církve, která má pravdu a že tady se konečně tu pravdu naučí, aby ji mohli dál hlásat a tím sloužit Bohu a dalším lidem.
S takovým nastavením myšlení krátce po maturitě se z vás může stát nadšený zastánce zdravé stravy jako.
V budoucnu chci na svých stránkách odvrácená strana adventismu přidat článek ,,učení o zdravotní reformě", kde budu konkrétnější v citacích od EGW abych ukázal odkud se vlastně ty myšlenky u starších členů ve sborech berou.
Předmět "Teologie zdraví" jsme taky měli. Nejsem si jista, jestli ty skripta ještě mám, možná ano, musela bych se podívat. Na konci přednášek jsme pak dělali fyzický test.

I mezi námi byli studenti, kteří dávali najevo, že je to nezajímá. Pak jsme tam byli my, kteří jsme byli "dětsky důvěřiví". Nemám nic proti zastáncům zdravé stravy, ale dnes už neexistuje jen jeden koncept tohoto životního stylu. Každý si musí najít sám, co mu vyhovuje. Každý organismus je jiný, a znám lidi, které "zachránilo" maso od vypěstované alergie z dlouhodobéno používání sóji a dokonce i od srdeční arytmie. Někteří lidé jedou podle krevních skupin, další mají nějakou dělenou stravu, další zase něco jiného... Už jsem to tu psala, někteří lidé si dělají seznam potravin, které můžou jejich hosté jíst. Já se už normálně bez skurpulí své návštěvy předem ptám, co nejedí a na co mají alergii, protože bych byla ráda, aby u nás neseděli po suchu. Zrovna v sobotu mě jedna taková návštěva čeká.

Osobně si myslím, že když církev hlásá vegetariánství, není to už nic přelomového. Spousta ateistů žije daleko zdravěji než lidé v církvi. Existuje mnoho nevěřících nebo jinak věřících jakémukoliv náboženství, jimž můžeme fyzickou kondici, stav těla a mysli jen závidět (jelikož pro to někdy nechceme moc dělat).

Před dávnými lety jsme potkali na akci KE mladého 15 letého vegana, který s námi jezdil v autě prodávat knihy. To bylo poměrně neobvyklé, vegetariánů bylo v církvi málo, natož veganů. Ten kluk byl tak nesmírně bystrý, pohotový, citlivý k potřebám jiných, angažoval se v různých hnutích ohledně ekologie či práv zvířat (což bylo poměrně na lidi v církvi neobvyklé), a tehdy jsme si říkali, že to musí mít souvislost i se stravováním. Takže si myslím, že strava má velký význam, ale nikoli jediný. Jak říkává můj kamarád, s Titanikem šli ke dnu i zdraví lidé.

Jinak na sborech CASD jsem se setkala s několika situacemi, že lidé teoreticky přijímali poučení EGW ohledně věrouky církve, ale praxe byla jiná (sobotní vaření, cestování, zdůrazňování, že se to nemá brát tak vážně (slova EGW)), ale nepřijímali zdravotní reformu.
Pak jsem se setkala se situací, kdy jsem hlásala vegetariánství, a bylo mi řečeno, že maso a mlíko je základ a lidé se vegetariánství smáli. Pak se vlivem onemocnění situace obrátila a dotyčný se stal nadšeným propagátorem vegetariánství. Životní cesty jsou různé, život je plný paradoxů.

V průběhu našeho studia tam jeden student zavedl někde ve sklepě takovou provizorní posilovnu. Ten student byl "masař" :).

S tím bezpečným prostředím církve si myslím, že je to tak, že semináře menších církví bývají převážně apologetické, tedy zaměřené úžeji na obhájení své věrouky než velké teologické fakulty, kde je větší pluralita názorů. Studují tam nevěřící, kteří někdy ve svých pracích zpochybňují zavedená dogmata a dočkají se pochvaly svého učitele, který jim řekne, že dogma je třeba neustále zpochybňovat, aby mohlo být nově potvrzeno a prožito. Také jsem se jela na seminář naučit pravdu. Studium na semináři pokládám za užitečné, jsem za něj vděčná, ráda vzpomínám na učitele, spolužáky, kamarády, tamní krásné prostředí. Nebylo to zbytečné. Bylo to však v začátku duchovní cesty, která se stále vyvíjí. Jsem vděčná i za lidi, kteří mě ve studiu podporovali. Na semináři jsem prožila nádherné roky. Dnes už bych v souladu se svou životní cestou volila pravděpodobně jinou fakultu.

Takže můj názor je ten, že zdravá strava nechť klidně sehrává důležitou úlohu v CASD, někoho to třeba může inspirovat k zdravějšímu životnímu stylu. Co není dobré, tak je záměna tohoto poselství za evangelium, to už napácholo škod dost. Protože zdravě jíst a být nelaskavý a odsuzovačný k druhým stránku zdravého stravování neguje. Takový člověk si v konečném důsledku škodí víc než kdyby se najedl masa (pokud možno chovaného ve volném chovu), ale k druhým se choval lépe. Takový člověk se totiž podle duchovních zákonů má lépe sám v sobě, a tehdy je na světě líp.
Hosť napísal:Byl jsem taky studentem TS, ale nezažil jsem nějaké extrémy. Dokonce jsme si při určité příležitosti mohli vybrat i masité jídlo.Současný Institut se zřejmě opravdu posunul a nejen v této oblasti.
Za dob mého studia byla možnost vybrat si vegetariánské jídlo nebo masitou stravu. Tento výběr byl běžnou denní součástí jak pro denní, tak pro dálkové studenty. Jednu dobu jsme se tam pokoušeli zavést veganskou stravu, experiment trval asi po dobu 1/2 měsíců. Personál kuchyně byl k nám velmi vstřícný, a přestože s tím měli starosti navíc, nedávali nám to najevo. Experiment jsme pak zrušili, protože veganská strava je specifická, personál to zbytečně zatěžovalo a my jsme neměli prostor vařit si sami. Byla jsem po celou dobu na vegetariánské stravě, byla výborná.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní