Rovnaké práva v CASD

Založte diskusiu o kázni, ktorú ste si vypočuli. (Bolo by dobre, ak by názov obsahoval meno kazateľa a názov kázne, príp. dátum a miesto, kde bola prednesená. Dôležité je, aby bol v príspevku uvedený aj odkaz, kde sa dá kázeň vypočuť - archív na zborových stránkach, youtube, vimeo, ...)
Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Zajímá někoho postoj předsedy, proč jednal, jak jednal? Oceňuji, že T. Kábrt tento postoj zveřejnil bez příkras, velmi si toho vážím. Je to avšak zprostředkovaně. Dotázal se někdo přímo br. Pavlíka osobně?
Hosť napísal:Mně jeho názor zajímá a protože téměř jistě vím, že tyto diskuze čte (stejně jako jiné kazatelé), považuji mlčení za souhlas. Nakonec - odpověď nemusí uvést zde, ale ve svém Otevřeném diáři.Br.Pavlík mne mnohokrát příjemně překvapil, ale zde zklamal.
Jsem ráda, že to někoho zajímá.

Bratra Kábrta nechci stavět proti bratru Pavlíkovi (či naopak). Ptala jsem se, jak bratr Pavlík reagoval, na to br. Kábrt odpověděl. Ocenila jsem, že odpověď nevypadala "vylepšeně". Pak se ozval anonym, který dával v komentáři br. Pavlíkovi a vedení vůbec "čočku". Chápu to rozhořčení, avšak anonymní výkřiky na internetu v tomto emočním rozpoložení nepřispívají dobré diskusi. V zápětí se připojil druhý člověk, to už jsem ani nekomentovala.

Br. Kábrt dal na tento web znovu zdůvodnění, proč jednal tak, jak jednal a připojil, proč zveřejnil informace z výboru sdružení.
Já s br. Kábrtem nemám problém, oceňuji jeho snahu CASD posunout směrem k lepším zítřkům. Jako člen, a jako vlivný člen, to může dělat účinněji, než kdyby např. odešel z církve. Jeho hlas by měl váhu i tak, ale s členstvím ji má větší, neboť nenese statut "odpadlíka". Vůbec neříkám, že by mu církev ten statut přiřknula, ale mám na mysli řeči "kuloáru". Ani neříkám, že br. Kábrt má v úmyslu odcházet.

Nemám problém ani s bratrem Pavlíkem, neboť to byl můj učitel na semináři a nutno dodat, že jsme měli dobré vztahy.
To, co se stalo na výboru sdružení, je věc církevní, kterou nebudu přenášet do mého osobního vztahu k br. Pavlíkovi.
Mně pouze vadí, když se proti předsedovi církve ozývají anonymové s dosti nevybíravými označeními a nedokážou se pod to podepsat. Já například mikimovu identitu znám, ale ostatní ji znát nemusejí. Ale nemíním zde dělat úlohu "jízdní policie", to bych se tu někdy upsala.

Na vyjádření br. Pavlíka budu čekat, pokud ho bude chtít dát.
Neočekávám, že ji bude dávat sem, sem kazatelé příliš nepíší, je to taková "partyzánská" platforma, ale já jsem za ni adminům vděčná, i když už ji trochu pustili k vodě.
Také si myslím, že vedení církve čte zdejší komentáře, protože se mi už mnohokrát stalo, že když se tu něco řešilo, tak byla vidět ve sborech náprava v dobrém smyslu, nebo i nějak sbory reagovaly na to, co se tu řešilo. Jsem přesvědčena, že toto fórum má význam.

A možná že Ty budeš také z vedení :)

Laco.

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Laco. »

Tomáš Plechatýý napísal: 17 Dec 2018, 09:38ideálně hromadně ukončit svá členství v CASD, ale dále docházet do stejného sboru, zapojovat se a jednat nyní již podle svého osvobozeného svědomí. To ovšem zahrnuje i to aby mohli další příchozí být pokřtěni někým mimo církev pouze do Krista a dále být dobrovolně a svobodně účastníci sboru.
mikim napísal: 17 Dec 2018, 11:52U BJBaptistů jak určitě z Granosalis víš se trhlo nedávno 5 sborů, které si chtějí věřit po svém pode Písma a normálně fungují.
mikim napísal: 17 Dec 2018, 11:52Jinak sbory u nás ve Slezsku jako Vojkovice, Bystřice, či Komorní Lhotka a možná ještě nějaké jiné si žijí a věří podle Písma, jak oni považují za pravdivé, zvou si kazatele, jaké oni považují za pravdivé,
Kto trochu sleduje protestantské cikvi mimo ASD tak vie že tam z času na čas dochádza na štiepenie. Pred rokmi som to považoval za niečo nemysliteľné a pohŕdal som takým spoločenstvom, považoval som to za samopašnosť a rozmar. Dnes to považujem za zdravý duchovný vývoj.

Povedať odtrhnime sa je jednoduché ale čo ďalej. Tí čo svätia nedeľu to majú jednoduché. Existuje nepreberné množstvo nad denominačných akcíí kde nerobia problém s bravčovým a sobotou, Zvlášť pre deti je dôležité sa stretávať a preto nemajú problé sedieť za jedným stolom charizmatik, baptista, evanjelik. Neviem si predstaviť ako príde na takú akciu partia adventistov a povie že chce služby božie v sobotu. Lebo ked sa odtrhnerm musím sa odtrhnúť od všetkého, lebo tá vačšia časť ktorá zostane ani nebude chcieť kamarátstvo a spoluprácu, tá by pre nich znamenala další úbytok členov.

Preto aj zbory na Slezsku ktoré reptajú budú mať ťažkú úlohu aby sa posunuli z reptania do konania.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Laco napísal:Povedať odtrhnime sa je jednoduché ale čo ďalej. Tí čo svätia nedeľu to majú jednoduché. Existuje nepreberné množstvo nad denominačných akcíí kde nerobia problém s bravčovým a sobotou, Zvlášť pre deti je dôležité sa stretávať a preto nemajú problé sedieť za jedným stolom charizmatik, baptista, evanjelik. Neviem si predstaviť ako príde na takú akciu partia adventistov a povie že chce služby božie v sobotu. Lebo ked sa odtrhnerm musím sa odtrhnúť od všetkého, lebo tá vačšia časť ktorá zostane ani nebude chcieť kamarátstvo a spoluprácu, tá by pre nich znamenala další úbytok členov.
Setkala jsem se minimálně se dvěmi denominacemi, jejichž pastoři prohlásili, že by jim nedělalo problémy chodit na bohoslužby v sobotu a že si myslí, že ani jejich sboru ne. Řekli to v souvislosti s mou minulostí v adventismu. V jedné z denominací mi dokonce nabízeli, abych přednesla kázání, i když nejsem jejich členkou.

Další z možností je chodit na bohoslužby v neděli, ale nadále si "světit" sobotu. Účastí na bohoslužbě se ještě nemusí konat "svěcení" neděle. Tam jde o to společenství, které vřele doporučuji. I to může člověku změnit náhled na život.

Znám mnoho lidí, kteří se v jiných společenstvích skvěle adaptovali.

A pokud se jedná o vícero adventistů, kteří by se chtěli "odtrhnout", tak tam můžou konat bohoslužby samostatně v sobotu a mít mezi sebou společenství.

Ale velmi doporučuji zajít se do jiných společenství aspoň podívat. Člověk nemusí odcházet z CASD, ale účast jednou za čas někde jinde neuškodí. Naopak, může to znamenat oživení duchovní cesty.

A abych pravdu řekla, chodit na bohoslužby v neděli mi vyhovuje víc, protože po celém týdnu jsem dost ztahaná a jsem ráda, že si můžu v sobotu o dvě hodinky více přispat. Anebo když se vzbudím dřív, využívám čas ke studiu a modlitbě. V neděli mi to ale více myslí a i více ve sboru vnímám. To je ale jen můj osobní pohled.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Dodatek:

Mám dvě kamarádky katoličky, o kterých vím, že chodí na mše v sobotu. Akorát se tam řeklo, že je to sobotní mše s nedělní platností.
Tak u adventistů by se to mohlo případně udělat tak, že to bude nedělní bohoslužba se sobotní platností.

Zkrátka to jen otočit.

TomasKabrt

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa TomasKabrt »

Setkal jsem se o Vánocích z jeho iniciativy s předsedou Česko-Slovenské unie církve adventistů Mikulášem Pavlíkem.
Vysvětlil mi, že ve výboru Českého sdružení svým hlasováním proti návrhu sboru Sokolov sledoval upřednostnění návrhu sboru Praha-Smíchov, který je zaměřen stejně - na výrazné posílení odpovědnosti a zastoupení laiků při rozhodování na konferencích církve. Na základě svých zkušeností s konferencemi církve mu připadl návrh sboru Praha-Smíchov formulovaný pro konferenci unie průchodněji.
Nevšiml si, že návrh sboru Praha-Smíchov je formulován věcně nesprávně jako změna jednacího řádu, který je v pravomoci výboru unie, nikoli jako změna ústavy církve, která je v pravomoci konference unie. Uvítá, když výbor Českého sdružení na svém lednovém setkání přeformuluje přijatý návrh sboru Praha-Smíchov jako změnu ústavy, jak navrhl sbor Sokolov, a když tento návrh sdružení postoupí konferenci unie a jejímu výboru pro změnu ústavy, kterému bude Mikuláš Pavlík předsedat.
K jeho výhradám ohledně toho, že jsem byl informován členy výboru sdružení o okolnostech nepřijetí návrhu sboru Sokolov, jsem jej upozornil na jednací řád tohoto výboru, který ukládá jeho členům mimo jiné "vysvětlovat rozhodnutí výboru ve svém regionu".
Setkání se uskutečnilo v přátelském duchu a vzájemné otevřenosti.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

TomasKabrt napísal: 02 Jan 2019, 14:33 Setkal jsem se o Vánocích z jeho iniciativy s předsedou Česko-Slovenské unie církve adventistů Mikulášem Pavlíkem.
Vysvětlil mi, že ve výboru Českého sdružení svým hlasováním proti návrhu sboru Sokolov sledoval upřednostnění návrhu sboru Praha-Smíchov, který je zaměřen stejně - na výrazné posílení odpovědnosti a zastoupení laiků při rozhodování na konferencích církve. Na základě svých zkušeností s konferencemi církve mu připadl návrh sboru Praha-Smíchov formulovaný pro konferenci unie průchodněji.
Nevšiml si, že návrh sboru Praha-Smíchov je formulován věcně nesprávně jako změna jednacího řádu, který je v pravomoci výboru unie, nikoli jako změna ústavy církve, která je v pravomoci konference unie. Uvítá, když výbor Českého sdružení na svém lednovém setkání přeformuluje přijatý návrh sboru Praha-Smíchov jako změnu ústavy, jak navrhl sbor Sokolov, a když tento návrh sdružení postoupí konferenci unie a jejímu výboru pro změnu ústavy, kterému bude Mikuláš Pavlík předsedat.
K jeho výhradám ohledně toho, že jsem byl informován členy výboru sdružení o okolnostech nepřijetí návrhu sboru Sokolov, jsem jej upozornil na jednací řád tohoto výboru, který ukládá jeho členům mimo jiné "vysvětlovat rozhodnutí výboru ve svém regionu".
Setkání se uskutečnilo v přátelském duchu a vzájemné otevřenosti.
Pouze zopakuji (z jiného vlákna) spokojenost a díky.

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Setkal jsem se o Vánocích z jeho iniciativy s předsedou Česko-Slovenské unie církve adventistů Mikulášem Pavlíkem.
...
Setkání se uskutečnilo v přátelském duchu a vzájemné otevřenosti.

Tak se mi zdá, že Mikuláš Pavlík z tohoto klání nakonec vychází docela se ctí. Co s tím...? ::scratch::

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Hosť napísal:Mně jeho názor zajímá a protože téměř jistě vím, že tyto diskuze čte (stejně jako jiné kazatelé), považuji mlčení za souhlas. Nakonec - odpověď nemusí uvést zde, ale ve svém Otevřeném diáři.
Pro kontext hovořeno o M. Pavlíkovi.

Hodně jsem přemýšlela o rčení, že mlčení rovná se souhlas.

Myslím si, že to tak neplatí úplně vždy.

Záleží na přemýšlení daného člověka, zde například Tvoje, Hoste, kdy bys nevyjádření se k tématu považoval za souhlas. Vysvětlil jsi své pochopení, to je dobře.

Jiný člověk by například mlčení za souhlas nepovažoval.

V případě M. Pavlíka ohledně této záležitosti bych to asi také nepovažovala za souhlas, protože bych si myslela, že se vedení veřejně těmito stránkami nebude zaobírat a že je rozhodnuto nevyjadřovat se ke všemu, co se kde šustne.

Ale oceňuji, že se M. Pavlík k tématu vyjádřil ze své vlastní iniciativy. Je to známka toho, že mu dění v církvi není lhostejné, a že mu také záleží i na mínění veřejnosti, aby se církev nedostala do pomluv.

Dále oceňuji, že se tato informace dostala až k nám od T. Kábrta.

Jinak mlčení obecně může znamenat, že člověk nechce komentovat určité komentáře, nebo odpovídat konkrétnímu člověku, a tam nastupuje mlčení. Obecně tedy mlčení neberu za souhlas, naopak to může znamenat i nesouhlas či rezignaci něco vysvětlovat. Můžeme to pozorovat i u některých komentářů na fóru, sama tento princip někdy používám. Nebo to může znamenat, že se nemůžeme vyjadřovat úplně ke všemu.
Naposledy upravil/-a Lída Rohalová v 05 Jan 2019, 21:52, upravené celkom 1 krát.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

Milan napísal: 04 Jan 2019, 21:23
Setkal jsem se o Vánocích z jeho iniciativy s předsedou Česko-Slovenské unie církve adventistů Mikulášem Pavlíkem.
...
Setkání se uskutečnilo v přátelském duchu a vzájemné otevřenosti.

Tak se mi zdá, že Mikuláš Pavlík z tohoto klání nakonec vychází docela se ctí. Co s tím...? ::scratch::
Souhlas.
Co s tím? Možná by bylo dobré zkusit se neunáhlovat předčasnými soudy, a když už se stane, tak třeba omluva :). Omluva člověka nesníží, každý jsme omylný.

Laco.

Re: Rovnaké práva v CASD

Neprečítaný príspevok od používateľa Laco. »

TomasKabrt napísal: 02 Jan 2019, 14:33 ....Uvítá, když výbor Českého sdružení na svém lednovém setkání přeformuluje přijatý návrh sboru Praha-Smíchov jako změnu ústavy, jak navrhl sbor Sokolov, a když tento návrh sdružení postoupí konferenci unie a jejímu výboru pro změnu ústavy, kterému bude Mikuláš Pavlík předsedat
Január prešiel máte niekto informácie z Českého združenia, bol ten návrh preformulovaný?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných