Sobotní škola

Rozsiahlejšie články s diskusiou.
ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobotní škola

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Studium knihy Daniel v tomto čtvrtletí nepřesahuje prostor do kterého jsme ji zamřížovali.
Je to škoda, že knihu Daniel a samozřejmě i Zjevení Jana vnímáme apokalypticky více než ostatní knihy Bible. Zatím co tyto dvě knihy v adventismu vévodí, tak díky tomu primátu se budoucnost v jiných knihách dostává do pozadí. Zřejmě nás ty "pohádkové" obrazy zaujali více než je zdrávo.
Interpretace obou knih se v adventismu dostala do monotonního, uspávajícího tonu.
Prílohy
img.obrazky.jpg

Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobotní škola

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Jsem také poněkud skeptický k obsahu i ke kvalitě zpracování úkolů sobotní školy. Je to částečně daň jejich celosvětové působnosti a čtenářské základně. Opakování specificky podaného učiva pro 2.stupeň základní školy (možná). Vždy znovu mne překvapuje, že i z tohoto materiálu dokáží inspirativní učitelé vytvořit nesmírně zajímavý materiál k diskuzi a často dokonce citují pasáže komentářů, které je oslovily a přinutily k přemýšlení. O to přece jde, nebo snad ne? Pokud vezmeme úkoly jako námět a věnujeme čas vlastní příparvě a přemýšlení, může být sobotní škola obohacující "hodinou", dokonce více, než "konzumace" kázání. Možná jsou stesky na nekvalitní úkoly dány osobní pohodlností, "nedostatkem" času, neochotou si přivstat. Nezpochybňuji, že sobotní škola má větší potenciál a namísto opakování dogmatických"pilířů" by měla být soustředěna na naslouchání a přemýšlení o zvěsti Písma : Hospodinu a jeho jednání ve světě, i o cestě, ke ktré nás inspiroval Spasitel. O tom, co to znamená dnes, ne pouze v daleké minulosti či v daleké budoucnosti... ::reead::

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobotní škola

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Zvrátit kolotání v sobotní škole je nadlidská snaha. Ne jednou se stalo, že se vedení v sobotní škole ujmul hostující kazatel. Měl jsem to možnost prožívat v té jeho snaze shodit všechno co odporovalo tomu co on nastudoval na semináři v minulosti.
Teologický seminář CASD dával do náplně studia v minulosti nadměrný důraz na pilování, leštění a oprašování našeho dogmatu ve věroučných článcích.
Důsledky sklízíme a potýkáme se s tím stále. To je daň za snahu stanovit pevná výkladová dogmata, Každý kdo zpochybní (l) univerzální klíč "den za rok" musí z kola ven. Kolik jich ještě musí vypadnout, aby nastala v církvi změna ve výkladových fundamentalistických postojích?
Mezi stýskáním a realitou je přece jen rozdíl. Stýskání má tendenci přešlapovat na jednom místě. Diskuzí o problematice se mohou věci posouvat. Uložením k ledu se jen připravuje větší razance exploze.
Máte možnost podělit se o to, jak se posunujete ve vaši sobotní škole v chápání univerzality klíče den za rok.
Prílohy
img.obrazky.jpg

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Továrna na sériovou výrobu klíčů....

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

.... přijímá objednávky a spolupracovníky do výroby klíčů.

Snaha podepřít kolísající stavbu se pouští na tenký led.
V sobotní škole zaznívá potvrzení klíčů "den za rok" dalšími texty z Bible.
Je to text v 1. Moj. 5 kapitole, kde jsou roky vyjádřeny i dny. Další má být opět v knize Daniel v 1 kapitole kde je "propojená" řeč o dnech s roky.
Tak to jsem nepochopil, že by to mělo podpořit náš univerzální "šperhák".

Najde se nějaký dobrák, který by mi nové texty pomohl pochopit......?
Prílohy
img.obrazky.jpg

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Továrna na sériovou výrobu klíčů....

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal: 05 Jan 2020, 08:37 .... přijímá objednávky a spolupracovníky do výroby klíčů.

Snaha podepřít kolísající stavbu se pouští na tenký led.
V sobotní škole zaznívá potvrzení klíčů "den za rok" dalšími texty z Bible.
Je to text v 1. Moj. 5 kapitole, kde jsou roky vyjádřeny i dny. Další má být opět v knize Daniel v 1 kapitole kde je "propojená" řeč o dnech s roky.
Tak to jsem nepochopil, že by to mělo podpořit náš univerzální "šperhák".

Najde se nějaký dobrák, který by mi nové texty pomohl pochopit......?
Sobotní školu už léta nestuduji, takže písemnou podobu současné sobotní školy moc neznám.
Občas na tu příručku natrefím u rodiny či kamarádů, ale nevěnujeme se jí.
Rozklikla jsem si to teď na internetu, je to nová přehlednější úprava.

Zkus položit konkrétní otázku, na co se ptáš. Jde o osobní pochopení jistých textů?
Nebo o to pochopit, proč SŠ věci harmonizuje?

Princip den za rok jsem nepochopila, ani se tomu nevěnuji, protože nejdůležitější je vidět v textech Da a i v jiných textech jejich přesah do budoucnosti, ne umělé pasování na nějaké události.

Princip sobotní školy funguje do jisté míry tak, že člověka unavuje opakováním dokola. Jeden můj kamarád (adventista) se pokoušel získat vysvětlení o jedné teologické věci, tak poslouchal adventistickou přednášku. Ten člověk opakoval stále dokola stejné věci, že kamarád pak říkal, že tomu málem uvěřil. To je psychologický princip, který funguje - opakovat, opakovat, opakovat a unavit posluchače.

Pro nové konvertity má SŠ tohoto typu význam, neboť se v těch věcech utvrzují. Ale když to slyší třeba po třetí, tak už je to takové monotónní kolečko, kde už člověk odkýve všechno, jen aby to už skončilo. Navíc když jsme probírali ty výpočty, měla jsem pocit, že tomu nikdo moc nerozuměl, nikdo moc nechápal, proč by to měl vědět. A když už si to někdo zapamatoval, příští sobotu to zase nevěděl. Jednalo se o soustředění na ty výpočty, ale unikalo hlavní jádro Danielovy knihy - Bůh má všechno pod kontrolou. V praxi to znamená vyznávat hříchy své i hříchy svého lidu a počítat s Božím milosrdenstvím.

Význam mají především jména - Daniel znamená "Mým soudcem je Bůh".
Číslovky mají také svůj specifický význam https://www.pastorace.cz/texty/knihovna ... el-v-bibli

Sobotní škola má veliký potenciál, Milan již psal, že se z toho dá ledasco vytáhnout užitečného. Ale záleží, jak je ta SŠ pojata. Je žádoucí přinášet i jiné než adventistické výklady? Jak to bude bráno v konkrétním kolektivu? To už záleží na těch učitelích. Když mi žáci někdy neodpovídali, nikdy jsem jim to nekladla za vinu. Ano, nebyli připravení, jasně, ale na učiteli je, aby to "nějak" rozproudil. Proto je na místě modlit se za dobré učitele sobotní školy, kteří by "žáky" nadchnuli. Tak jsem vždy potom analyzovala, což je při učení nezbytné. Analýza je dobrá i při tom, když se "žáci" zapojují. Někdy je téma opravdu těžké a není tak "mluvné". Ale i tam záleží na tom učiteli.

K Danielovi:

Dávám odkaz na zajímavé pořady - jedinou nevýhodou je, že se v nich nevyskytují velmi kontroverzní texty, které církve chápou diametrálně odlišně.
https://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/bibl ... va/412750

Dále na serveru Academia.edu (vypiš to do vyhledávače) se vyskytuje celá řada prací, dost často to používám. Řada prací je v angličtině, ale pro neangličtináře existují překladače :)

mikim
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 06 Júl 2016, 22:44
Kontaktovať používateľa:

Re: Továrna na sériovou výrobu klíčů....

Neprečítaný príspevok od používateľa mikim »

ambassador napísal: 05 Jan 2020, 08:37 .... přijímá objednávky a spolupracovníky do výroby klíčů.

Snaha podepřít kolísající stavbu se pouští na tenký led.
V sobotní škole zaznívá potvrzení klíčů "den za rok" dalšími texty z Bible.
Je to text v 1. Moj. 5 kapitole, kde jsou roky vyjádřeny i dny. Další má být opět v knize Daniel v 1 kapitole kde je "propojená" řeč o dnech s roky.
Tak to jsem nepochopil, že by to mělo podpořit náš univerzální "šperhák".

Najde se nějaký dobrák, který by mi nové texty pomohl pochopit......?
Nevím, zda se někdo najde, ale třeba všude v Danielovi se přece den počítá za rok, stejně jako se den za rok počítá v Dan 7 kapitole a v Dan 9, tak není naprosto žádný důvod v Dan 8 kapitole, která je 100% součástí 9. kapitoly to počítat jinak.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Bible nebo dogmatika?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Lída Rohalová napísal: 05 Jan 2020, 14:11 Princip den za rok jsem nepochopila, ...
Děkuji za odkazy.
Více mi jde o to, jak je možné zesouladit uvedené dvě další nová místa z Bible, která by také měla potvrzovat pravidlo den za rok.
Rád bych také "slyšel" hlas našich jiných kazatelů k této tematice.
Tyto dvě místa v Bibli byla doplněna do sš ve videu (To je veřejné, oficiální prohlášení naši církve.) na naši inter. televizi okolo 14 min. až 17 min.
Dokonce to mají být další desítky míst v Bibli.

http://sobotnaskola.casd.sk/

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Bible nebo dogmatika?

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

ambassador napísal: 05 Jan 2020, 15:57 Rád bych také "slyšel" hlas našich jiných kazatelů k této tematice.
Mně se osvědčilo ptát se osobně či oslovit člověka korespondencí.

Nacházím se v důležitém životním bodě, kdy se rozhoduji ohledně členství v církvi mezi třemi denominacemi. A k tomu potřebuji kromě naslouchání "tichému hlasu" též i další informace, které nezjistím ze sborového chodu. A tak píšu a ptám se osobně.

Je to nesmírně poučné. Občas možná budeš mít pocit, že jsi "otravný hmyz" a budeš muset uhnout před plácačkou. Jindy zjistíš to, co potřebuješ vědět a ještě si jako bonus dobře "pokecáš". A jindy dostaneš "neutrální" odpověď, ale styl té odpovědi Ti ukáže, jak Tě tázaný vnímá.

Při osobním kontaktu dávám i nepříjemné otázky. Není to kvůli tomu, že bych bratry chtěla trápit, ale proto, abych se vyhnula pozdějšímu zklamání z věcí, které jsou pro mne podstatné a o kterých se lze dozvědět již předem, jak je ta církev chápe.

Ptej se, tím nic nezkazíš. Ale odpovědi zpravidla nepřichází hned, jsou to velmi zaměstnaní lidé.

Vážím si všech, kteří si najdou čas napsat nebo na osobní rozhovor.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Soukromě nebo veřejně?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Mám zkušenosti z rozhovorů ve dvou typech odpovědí u téže osoby: Oficiální a soukromé.
Dospěl jsem k závěru, že v církvi je dost těch, kteří dávají podvojné odpovědi.
Veřejně se nemohou "přiznat" k soukromému vidění věcí.

Lída Rohalová
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 10:40
Kontaktovať používateľa:

Re: Sobotní škola

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída Rohalová »

V tom je i politika. Moje zkušenost je, že někteří se pokoušejí "hrát na obě strany". Ale dnes je již v církvi dost lidí s kritickým myšlením a některé věci prohlédnou.
Byla jsem též ve vedení, a rozhodování je jiné než když je člověk jen člen.
Člověk musí uvažovat v širších souvislostech. Při oficiálních názorech si dá každý pozor.

Ale co popisuješ, jsem též zažila. O to víc si vážím těch, kteří jdou s kůží na trh a jsou ochotni nést následky.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 36 neregistrovaných