Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa

Diskusia o všetkom ostatnom.
Lída R.

Re: Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Co si myslíte o růstu Křesťanských společenství? Za 10 let se jejich počet zvednul o více než 5000 lidí. Co za tím je?

Připadá mi to zajímavé. CB má také nárůst, ale jen mírný. Kdysi se tomu věnoval časopis Advent, kde se analyzoval úspěch CB. Ale růst Křesťanských společenství je dle mého soudu zajímavější.

neregistrovaný.

Re: Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa

Neprečítaný príspevok od používateľa neregistrovaný. »

Karel napísal: 29 Aug 2021, 18:26 Obrázok
Křivka úbytku členů církve v Českém sdružení od roku 2008 je zvláštní. Zajímalo by mě, co v těch letech u nás začalo a stále je. Je to totiž postupná, pomalá a trvalá křivka. Nemohly by být překážkou Passerovy miliony, které dává církvi? Protože právě v těchto letech začal bratr Passer finančně pracovat v CASD. Tehdy začaly Passerovy evangelizační projekty a místo nárůstu došlo k poklesu a Duch svatý není spokojen.


Milan
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 07 Aug 2016, 05:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa

Neprečítaný príspevok od používateľa Milan »

Křivka úbytku členů církve v Českém sdružení od roku 2008 je zvláštní


Nevím, kde autor studoval matematiku, ale nějak se mi nezdá, že by křivka počtu členů v ČS měla po roce 2008 klesající trend. Naopak, po desetileté stagnaci se vrátila k mírnému růstu. Nebo je to jinak?

Statistické údaje, bez toho, aby byly zpracovány v jednotném standardu, jsou zatíženy velkou chybou.
Bez vyhodnocení přírůstku/úbytku počtu obyvatel ČR, věkového složení, trendu členství (nejen v církvích, ale i v politických stranách, spolcích apod.) je jejich relevance a využitelnost nevalná.

Éra klasických církví a "evangelizačních kampaní" jako prostředků misie a růstu se potápí. Spolu s nimi odchází i jedna z podob prožívání víry. Co cenného je možné zachránit a použít jako "setbu budoucnosti"?
::scratch::

Lída R.

Re: Modlitebna v Sedlčanech je jako krystal. Spadá pod nejrychleji rostoucí církev světa

Neprečítaný príspevok od používateľa Lída R. »

Milan napísal: 01 Sep 2021, 09:49
Statistické údaje, bez toho, aby byly zpracovány v jednotném standardu, jsou zatíženy velkou chybou.
Bez vyhodnocení přírůstku/úbytku počtu obyvatel ČR, věkového složení, trendu členství (nejen v církvích, ale i v politických stranách, spolcích apod.) je jejich relevance a využitelnost nevalná.

Éra klasických církví a "evangelizačních kampaní" jako prostředků misie a růstu se potápí. Spolu s nimi odchází i jedna z podob prožívání víry. Co cenného je možné zachránit a použít jako "setbu budoucnosti"?
::scratch::
Myslím si taktéž, že na statistiky úplně spoléhat nelze právě z důvodů, které popisuješ. Jak se říká - nevěřím statistice, kterou si sám nezfalšuji... Nelze srovnávat nesrovnatelné.
Přesto však vidím v oficiálních statistikách jakýsi trend, tendenci a ukazatel, kam to asi vše směřuje.

CASD měla v roce 2001 podle sčítání lidu 9757 členů nebo lidí, kteří se k ní hlásí. V roce 2011 činil tento počet 7394.
ŘKC měla v roce 2001 členů nebo lidí se k ní hlásících se 2 748 918. V roce 2011 tento počet činil 1 083 899.

Jsem si vědoma, že kolonka náboženského vyznání je nepovinná a že řada členů nebo sympatizantů neuvedla tento údaj, neboť Češi nemají rádi vrtání do soukromí.
A dále všechny ty faktory výše popsané.
Ale přesto tyto údaje něco ukazují. Ukazují buď že se nechci ke své církvi z nějakého důvodu hlásit, nebo že členů opravdu ubývá.

Naopak je zajímavé, že AC mírně rostla, a Křesťanská společenství zažila skokový nárůst. Dostala jsem tip, že skokový nárůst může být zapříčiněn hlásáním tzv. "nekonfrontačního evangelia" nebo zaměřováním se pastorů na rychlý růst. Tato možnost mne nenapadla, proto děkuji za tip. Ale také to může znamenat, že tyto církve mají něco, co nemají tradiční církve, které zažívají rychlý sešup. Tzv. "cébečkáři" po sčítání lidu v roce 2011 slavili a zdá se, že je to stabilní církev. Bude velmi zajímavé, jaká budou data po výsledcích sčítání lidu v tomto roce. Trendy zatím nemilosrdně ukazují, že nárůst lidí, kteří se nehlásí k žádné církvi ani náboženské společnosti, mají raketový vzestup. Něco to signalizuje. Je to jak krize autority, prohřešky církve, nebo to ukazuje možná i to, že církve mají svá gheta, do kterých noví lidé těžko pronikají a po čase se z církve vytrácejí. Faktorů je více.

Evangelizační kampaně možná zapříčiňují rychlý růst, ale stálo by za to zjistit, jaká je vytrvalost nově pokřtěných lidí a po kolika letech odcházejí. Misie je jedním z hlavních faktorů, že církev ještě funguje, takže bych to úplně nevzdávala. Já jsem třeba dítě Netu 98. Dnes je však už doba jiná. Lidé půjdou rádi tam, kde se o ně stojí. Nemá cenu dělat velké misie, pokud se těm novým lidem nemá kdo věnovat. Nebude to fungovat. Já si myslím, že nové lidi kromě Ducha Svatého produkuje přesvědčený člověk. On nemusí být nijak nápadný, ale žije to, čemu věří. Pokud nejsou věřící přesvědčeni o potřebě organizované církve, logicky takto nelze přesvědčovat nevěřící.

Statistiky bych tedy brala pouze orientačně, nicméně mohou nastiňovat jisté trendy. Dnes ráno na ranním ztišení mne oslovila věta:

"Ten Ježíš, který přichází do našich životů, chce pak skrze nás "vycházet", aby se dotkl mnoha dalších lidí." (Evangelium na každý den 2021)

Velké misie bych nevzdávala, ale ty vycházejí právě z těch malých, nenápadných. Pokud tyto malé chybí, velké misie to nezachrání. Věřím, že Pán nám každému ukáže další směr. Prosme také za církevní vůdce, potřebují moudrost.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 22 neregistrovaných