Biblické - nebiblické?

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Member napísal: 13 Dec 2017, 11:37 Spoločné stretnutia kresťanov neboli v Písme kresťanom nariadené a preto akékoľvek počítanie nejakých dní pre Bohoslužby a tvrdiť, že sa majú uskutočňovať v nejaký deň je nebiblické.
Pekna analyza, ale nerozlisujes pojmy "krestansky" a "biblicky" a pleties ich dokopy. Pocitanie dni pre bohosluzbu je naprosto biblicke, aspon v tom zmysle, ze sa mu venuje nadpolovicna cast jej knih. Je mozno nekrestanske, ale krestanstvo je v biblii zastupene iba okrajovo.

A kedze slovo "krestan" sa v biblii vobec nevyskytuje, kazdy si pod tym predstavuje nieco ine. Ty si pod tym predstavujes knihu Skutky apostolske. Ale niekto iny si pod pojmom krestanstvo moze predstavovat napriklad knihu Zjavenie Jana. Jeho nazor nie je o nic horsi ako Tvoj. Hoci respektujem Tvoju predstavu co je krestanske, rovnako legitimna a biblicka je aj ina predstava o krestanstve pretoze je tiez zalozena, sice na inej, ale biblickej knihe.

Tomáš Plechatýý

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Tomáš Plechatýý »

Kód: Vybrať všetko

A kedze slovo "krestan" sa v biblii vobec nevyskytuje, kazdy si pod tym predstavuje nieco ine. ...........
Skutky apoštolů 11, 26
A když ho nalezl, vzal ho s sebou do Antiochie. Pracovali spolu v tamější církvi po celý rok a vyučovali velké množství lidí; a právě v Antiochii byli učedníci poprvé nazváni křesťany.

Skutky apoštolů 26, 28
Agrippa odpověděl Pavlovi: „Málem bys mě přesvědčil, abych se stal křesťanem.“

1. Petrův 4, 16
Kdo však trpí za to, že je křesťan, ať se nestydí, ale slaví Boha, že smí nosit toto jméno.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Ano mas pravdu, par krat sa tam slovo krestan vyskytuje. V niektorych knihach. Povazujete napr. Zjavenie Jana za krestansku knihu ? (V tomto je trpezlivosť svätých, ktorí zachovávajú Božie prikázania a vieru v Ježiša.) Alebo list Jakuba ? (Veď keby niekto zachoval celý zákon, ale prestúpil by ho v jednom prikázaní, previnil by sa proti všetkým.) Niektorym krestanom stacia iba Pavlove listy, ini autori im prilis "nevonaju". Lenze co je krestanske ? Co autor, to iny nazor.

Takze ak hovorime I biblickom, je to jasne. To, co je v Biblii. Ak hovorime o krestanskom , to je uz kazdeho subjektivny vyklad.

Je Biblia kniha ? Nie je ! Je to cela kniznica, zvazok najrozlicnejsich knih roznych nazorov, prikazani, skusenosti. Je to cela velka staroveka kniznica. Chapem, ze niekto si z nej pozical jednu knihu, ktorou je fascinovany, ale nech nezabuda, ze su tam desiatky inych knih. Ano, niektori autori si osobovali pravo rusit ci vykladat ine knihy, ale len preto ze sa ich povodni autori uz po smrti nemohli branit, neznamena, ze su tieto knihy naozaj "zrusene".

Between
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 21 Dec 2017, 14:41
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Between »

log napísal: 21 Dec 2017, 20:45 Takze ak hovorime I biblickom, je to jasne. To, co je v Biblii. Ak hovorime o krestanskom , to je uz kazdeho subjektivny vyklad.

Je Biblia kniha ? Nie je ! Je to cela kniznica, zvazok najrozlicnejsich knih roznych nazorov, prikazani, skusenosti. Je to cela velka staroveka kniznica. Chapem, ze niekto si z nej pozical jednu knihu, ktorou je fascinovany, ale nech nezabuda, ze su tam desiatky inych knih. Ano, niektori autori si osobovali pravo rusit ci vykladat ine knihy, ale len preto ze sa ich povodni autori uz po smrti nemohli branit, neznamena, ze su tieto knihy naozaj "zrusene".
Myslel jsi z hlediska pozitivismu? Pak by "biblické" byly jen slova v původních jazycích s jejich původním resp. předpokládaným významem.

Bible je však mnohými považována za náboženskou knihu, a na tomto území už platí jiná pravidla. Tady se "výklad", ačkoliv i subjektivní, přímo očekává či nabízí. "Biblické nebo křesťanské" je pak v tomto smyslu už jen hra se slovíčky (bible jako posvátná kniha křesťanů).

Jinde jsi napsal, že jsi "extrémní racionalista", pak to ale také znamená, že "transcendentní rozměr" bibli nepřisuzuješ. Z tohoto hlediska se mohou stát některé Tvé výpovědi na adresu "biblické - nebiblické" irelevantní. Je to trochu podobné, jako by ses mi snažil vyvracet, že se mi opravdu nezdál sen o tom, že se "konečně už rozpadla EU a byli restaurováni Habsburkové", protože pro ten můj sen neexistují žádné hmatatelné důkazy. (Přitom o tom sním každý den :D )

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Otazka co je biblicke a co nebiblicke je skomplikovana naviac tym, ze kazdy do biblie radi ine knihy, Zidia ine ako katolici a katolici ine ako protestanti. Do toho vstupuje otazka naviac otazka prekladu a otazka roznych dodatocnych vsuviek ci vymazov z povodneho textu.

Wikipedia: Kánonom Židov je Starý zákon. Židia neuznali knihy, ktoré boli napísané v gréčtine (Kniha Tobiáš, Kniha Judita, 2 knihy Machabejcov, Kniha múdrosti, Kniha Sirachovcova a Kniha proroka Barucha). Židia neprijali knihy Nového zákona ako knihy Božieho zjavenia. Uznávajú len 39 spisov a najväčšiu dôležitosť pripisujú Tóre (čiže piatim knihám Mojžišovým v Starom Zákone). Židovský kánon, ako ho poznáme dnes, bol definitívne stanovený na synode v Jamnii okolo roku 90 po Kr.

Kánon Katolíckej cirkvi obsahuje 73 spisov – 46 v Starom zákone a 27 v Novom zákone.

Evanjelici po Lutherovej reforme prebrali 39 kanonických kníh Starého zákona (t. j. židovský kánon) a 27 kanonických kníh Nového zákona. Okrem nich poznajú aj tzv. apokryfné knihy, ktorých je v Starom zákone 13. Ich zvesti sa však nepripisuje záväzný význam

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Between napísal: 21 Dec 2017, 21:26 Jinde jsi napsal, že jsi "extrémní racionalista", pak to ale také znamená, že "transcendentní rozměr" bibli nepřisuzuješ. Z tohoto hlediska se mohou stát některé Tvé výpovědi na adresu "biblické - nebiblické" irelevantní.
Racionalita je, ako hovori biblicko nebiblicka kniha mudrosti velka hodnota:
Modlil som sa, preto sa mi dostalo rozumnosti, vzýval som Boha a vstúpil do mňa duch múdrosti. 8 Cenil som si ju vyššie ako žezlá a tróny, ba bohatstvo som nemal za nič v porovnaní s ňou. 9 Nepostavil som jej na roveň ani drahokam nesmiernej ceny, lebo popri nej všetko zlato je iba hrsťou piesku a striebro popri nej treba pokladať za blato. 10 Nad zdravie a pôvab som si ju zamiloval. Dal som jej prednosť pred svetlom, pretože z nej vychádza nehasnúci jas. 11 Spolu s ňou sa mi dostalo všetko ostatné dobro, z jej rúk pochádza nevyčísliteľné bohatstvo. 12 Zo všetkých týchto vecí som sa tešil, lebo ich vodkyňou je múdrosť, ale nevedel som, že je aj ich matkou. 13 Úprimne som sa ju učil a žičlivo sa o ňu delím, neskrývam jej bohatstvo. 14 Ona je pre ľudí nevyčerpateľným pokladom, tí, čo ho získajú, stávajú sa priateľmi s Bohom, odporúčaní k nemu cez dary z výchovy15 Kiež mi Boh dopraje hovoriť uvážlivo a zmýšľať primerane darom, čo mi boli dané, pretože on je vodcom múdrosti, ten, čo usmerňuje múdrych. 16 Veď v jeho ruke sme aj my, aj naše slová, celá rozumnosť i remeselná zručnosť. 17 To on mi dal neklamné poznanie o tom, čo jestvuje, aby som chápal stavbu sveta a pôsobenie živlov, 18 počiatok, koniec i stred čias, striedanie slnovratov a zmeny ročných období, 19 ročný kolobeh a postavenie hviezd, 20 prirodzené vlastnosti živočíchov a divé pudy šeliem, sily duchov a schopnosť ľudí myslieť, rozmanitosť rastlín a vlastnosti koreňov. 21 Poznal som veci skryté i zjavné, lebo ma to naučila múdrosť, ktorá všetko majstrovsky vytvorila.

Between
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 21 Dec 2017, 14:41
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Between »

log napísal: 22 Dec 2017, 22:22 Racionalita je, ako hovori biblicko nebiblicka kniha mudrosti velka hodnota:
Logu,racionalita (pak racionální člověk) a racionalismus (pak racionalista jako stoupenec tohoto filozofického směru) jsou velmi rozdílná hlediska. Neměl bys tyto pojmy zaměňovat,kdy se Ti zlíbí.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Between napísal: 23 Dec 2017, 07:37
log napísal: 22 Dec 2017, 22:22 Racionalita je, ako hovori biblicko nebiblicka kniha mudrosti velka hodnota:
Logu,racionalita (pak racionální člověk) a racionalismus (pak racionalista jako stoupenec tohoto filozofického směru) jsou velmi rozdílná hlediska. Neměl bys tyto pojmy zaměňovat,kdy se Ti zlíbí.
Myslim ze slovo racionalizmus som nepouzil. Nie som stupenec nicoho a nikoho. Slovom racionalista oznacujem cloveka, ktory ide do podstaty veci bez vedenia vierou ci mystikou a prisudzuje veciam len tie atributy, ktore su objektivne dokazatelne ci logicky zdovodnitelne. Ak mas pre to ine slovo, kludne ho mozes dosadit za moje "nespravne" racionalista. Obavam sa vsak, ze Ty pouzivas slova ako nemenne uniformne skatulky, ktorych vsak nie je dostatok a nehodia sa na uzavretie vsetkych veci.

Between
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 21 Dec 2017, 14:41
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa Between »

Podívej,Logu,klidně můj pojmoslovný systém nazývej uniformními škatulkami,to je jedno.Podstatné je,že každý máme nějaký systém,ovlivněný prostředím,vzděláním atd.K tomu,abychom se jako lidé mezi sebou domluvili,potřebujeme se dohodnout,jak některé věci či jevy budeme pojmenovávat,jak daným pojmům budeme společně rozumět.
Mezi pojmy racionální a racionalista je velký rozdíl.To, že jej Ty nevidíš,je jedna věc.Věc druhá je,že jejich záměnou a potažmo neznalostí ztěžuješ diskuzi a ochuzuješ sám sebe... . Třetí věc je,že o jejich používání existuje shoda.
Věcná diskuze vyžaduje znalost pojmů resp. shodu v jejich používání.Použil jsi pojmy racionalista, extrémní racionalista a racionální = to jsou ale různé pojmy,lišící se svým obsahem.Netvrdím,že jsi použil slovo racionalismus,ale slovo racionalista s tímto filozofickým směrem souvisí.

ambassador
Príspevky: 2689
Dátum registrácie: 26 Jan 2016, 18:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblické - nebiblické?

Neprečítaný príspevok od používateľa ambassador »

Vlákno "Biblické - nebiblické?" bylo založeno k diskuzi o tom co nalézáme v Bibli a samotné použití může a nemusí být biblické.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných