Jozuovo tazenie

Táto sekcia je určená pre vaše vlastné práce. Možno občas dáte na papier zaujímavú úvahu založenú na vašom vlastnom štúdiu Biblie a radi by ste sa nimi podelili ... Tu je ten priestor.
log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Jozuovo tazenie

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Kniha Jozue popisuje migraciu a vojenske vypady Izraelitov z vychodneho brehu Jordanu smerom na zapad. Izraelitom sa podarilo prenikat urcitmi cestami a napadat rozne domorode kanaanske kmene. Niektorych domorodcov zabili, inych zotrocili, s dalsimi uzavreli spojenectvo, vydavali sa a zenili sa s nimi.

Mam urcity pocit, ze dnes sa deje cosi podobne. Miesto Kanaancov su Europania, miesto Izraelitov su to moslimovia a miesto Jahveho je tu Allah. Zazracne prechody cervenym morom su nahradene zazracnymi preplavmi Stredozemneho mora. Neviestka Rachab su charity, ktore poskytuju utocisko migrantom a zachranne lode, ktore ich vyloduju na breh.

Zijeme v Jerichu, v case prvych siestich dni. Migranti len obchadzaju hradby, pozoruju a trubia. Az ich bude dostatok, rozozvucia svoje truby, budu kricat a dobiju nase Jericho, nas pozabijaju alebo zotrocia. Len neviestka Rachab sa zachrani.

Dal Alah tuto krajinu moslimom ako kedysi Jahve dal Kanan Izraelitom ?
Naposledy upravil/-a log v 06 Aug 2018, 20:57, upravené celkom 2 krát.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Jozuovo tazenie

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

Jozua, syn Núna, poslal tajne zo Šittímu dvoch vyzvedačov s poverením: Choďte a obzrite si krajinu i Jericho. Oni odišli, vošli do domu neviestky menom Ráchab a tam sa zložili. Kráľovi Jericha oznámili: Pozor, v noci sem prišli muži spomedzi Izraelitov na výzvedy o krajine! Vtedy kráľ Jericha odkázal Ráchab: Vyveď mužov, ktorí prišli k tebe a vošli do tvojho domu, lebo prišli na výzvedy o celej krajine. Ona však tých dvoch mužov odviedla a skryla. Potom povedala: Tí muži naozaj prišli ku mne, no nevedela som, odkiaľ sú. Keď sa zotmelo a mestská brána sa zatvárala, odišli. Neviem, kam odišli. Ponáhľajte sa za nimi, ešte ich dohoníte. Ona ich však vyviedla na strechu a skryla ich pod ľan, ktorý tam bol rozložený. Jerišskí muži ich prenasledovali smerom k Jordánu až k brodom. Len čo prenasledovatelia vyšli, bránu za nimi zatvorili. Vyzvedači sa ešte ani neuložili na spánok, keď Ráchab vyšla k nim na strechu a povedala: Viem, že Hospodin vám dal túto krajinu, že nás zachvátil strach pred vami a že všetci obyvatelia krajiny stratili odvahu pred vami. Počuli sme totiž, ako Hospodin pred vami vysušil vody Červeného mora, keď ste vychádzali z Egypta. Počuli sme aj to, čo ste urobili dvom amorejským kráľom za Jordánom, Síchonovi a Ógovi, na ktorých ste vykonali kliatbu. Keď sme to počuli, ochablo nám srdce a stratili sme odvahu pred vami, lebo Hospodin, váš Boh, je Bohom hore na nebesiach i dolu na zemi.

log
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 06:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Jozuovo tazenie

Neprečítaný príspevok od používateľa log »

.Jozue vstal včasráno, kňazi niesli Pánovu archu a siedmi kňazi, ktorí niesli sedem trúb, kráčali pred Pánovou archou a ustavične trúbili. Bojovníci tiahli pred nimi a ostatný ľud išiel za Pánovou archou za stáleho hlaholu trúb. Aj na druhý deň obišli raz mesto; potom sa vrátili do tábora. Tak to robili šesť dní. Ale na siedmy deň vstali zavčasu, pri východe zorničky, a obišli mesto sedemkrát podľa doterajšieho spôsobu. Sedemkrát obišli mesto len v tento deň. Keď zatrúbili kňazi pri siedmej obchôdzke, Jozue zavelil ľudu: „Zakričte, lebo Pán vám mesto dal. Ale mesto i so všetkým, čo je v ňom, nech je pod kliatbou zasvätené Pánovi! Len neviestka Rachab nech zostane nažive - ona a všetci, ktorí sú s ňou v dome -, lebo ukryla vyzvedačov, ktorých sme vyslali. Len sa chráňte toho, čo je pod kliatbou, aby ste (nezatúžili a) nevzali niečo z toho, čo je prekliate. Tým by ste zvolali na izraelský tábor kliatbu a priviedli ho do nešťastia. Ale všetko striebro i zlato a medené i železné náradie nech je zasvätené Pánovi a uložené do Pánovho pokladu!“ Ľud kričal a trúby zvučali. Keď ľud začul zvuk trúb, všetci zakričali mohutným hlasom. Múry sa zosuli a ľud vnikal do mesta, každý z toho miesta, kde bol. Tak zaujali mesto. Potom mečom vykonali kliatbu na všetkom, čo bolo v meste: na mužovi i žene, mladíkovi i starcovi, na býkovi, ovci i oslovi

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný