Nepríjemnosti v kázaniach

Diskusia o všetkom ostatnom.
aaa111

Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa aaa111 »

Počuli ste niekedy v kázaní niečo, čo sa vám nepáčilo, s čím nesúhlasíte, prípadne vás to pobúrilo, rozčúlilo ...? (Uvedenie mena kazateľa v príspevku je na vašu zodpovednosť, nepoužívajte nepravdivé obvinenia a útočné formulácie; ak je možné uveďte referenciu – link na nahrávku kázne na stránke zboru a podobne)

Misko88

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa Misko88 »

Moj postreh: Kazatel na dochodku (E.D.) vo svojej kazni vyhlasil, ze "neucast na popoludnajsej poboznosti je taky isty hriech ako cudzolozstvo, pretoze vraj je hriech ako hriech". No tak to sa mi zdalo trochu prehnane.

Rajon

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Prehnané znamená, že to je hriech, ale nie až taký ako cudzoložstvo alebo to znamená, že to vôbec nie je hriech a že je vôbec nesprávne takto uvažovať? :-)
(ja som skôr za to druhé)

Dave
Moderátor
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jan 2015, 00:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa Dave »

@Rajon otázne je či pokladáme neúčasť na popludňajšej bohoslužbe za hriech. Skôr by som povedal, že je to pravidlo, ktoré sme si sami (adventisti) vytvorili. Teda myslím tým, že nie každý pokladá popoludňajšiu bohoslužbu za odpočinok.

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Ak by išlo o otázku, či neúčasť na pobožnosti poobede je hriech, tak podľa mňa to rozhodne hriechom nie je, dokonca pokladám za absurdné takto uvažovať (samozrejme otázkou tiež je, či vôbec poobede pobožnosť v zbore je). Je to príliš povrchné.
Samozrejme - človek môže to poobedie prežiť tak, že to nebude v súlade s požehnaným stretnutím s Bohom alebo tak, že to bude v súlade so zámerom soboty. Na posúdenie toho však treba oveľa viac (o čom premýšľam, s kým trávim čas a prečo, aký je zámer toho atď.), čiže určite to nezúžiť a nezjednodušiť na konštatovanie: som sobotu poobede v zbore - nehreším, nie som sobotu poobede v zbore - hreším.

Pre zaujímavosť: Lukáš 4,31-41 opisuje stručne jednu sobotu zo života Pána Ježiša, bola tam časť, keď bol v synagóge, i keď nebol. Samozrejme nemáme údaje, koľko bolo kedy hodín. Vidíme však, že sobota to rozhodne pre neho nebola iba synagóga...

Dave
Moderátor
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jan 2015, 00:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa Dave »

Rajon napísal:Ak by išlo o otázku, či neúčasť na pobožnosti poobede je hriech, tak podľa mňa to rozhodne hriechom nie je, dokonca pokladám za absurdné takto uvažovať...
Myslím, že autor toho príspevku to myslel práve takto. Teda bolo by dobre, keby sa k tomu sám vyjadril, nech tu o tom nemusíme diskutovať. Ale z jeho príspevku, mi je jasné, že brat kazateľ, ktorý tú kázeň mal, pokladal neúčasť na poobednom zhromaždení za hriech. Taktiež, opravte ma ak sa mýlim, v starom ani v novom zákone nie je žiadne jasné prikázanie, ktoré nám prikazuje v sobotu chodiť na zhromaždenia.

@Misko88 - nechceš nám nejako priblížiť o čo presne v tej kázni šlo a vyjadriť sa k diskusii?

lukas
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa lukas »

Kazatele E.D. neznám a nevím jaká byla jeho hlavní myšlenka, ale také si myslím, že neúčast ve sboru odpoledne nemusíme nazývat hříchem,
protože velmi záleží na tom co se ve sboru bude dít. A naopak například některé sobotní odpoledne ve sboru bych si dovolil nazvat slovem
hřích. Pro ilustraci se můžete podívat na fotku, ze sobotního odpoledne, kterou jeden sbor umístil na své na své webové stránky.


Obrázok

ričard
Moderátor
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 04 Jan 2015, 13:19
Zbor: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa ričard »

lukas, prosím, vysvetli hriech na fotke :)

lukas
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa lukas »

Takovým způsobem si rozstříhala a roztrhala většina mužů košile ve sboru, a u toho se fotili. Chovali se tak jak by se bavili v nějakém klubu, ale o Bohu jsem tam nic neslyšel. Má snad toto být bohoslužba, která vede lidi k Bohu? Ráno, když jsem přišel do sboru, tak mi bylo oznámeno, že na tuto Sobotu, pozvali své přátele a má to být evangelizačně zaměřené. Co by jsi si myslel, kdyby jsi přišel do nového společenství lidí a před tebou by si začali roztrhávat košile, vyprávěli sprosté vtipy a tvářili se jako, kdyby tím oslavovali Boha? Když jsem se ptal jaký je rozdíl v když jsem v tomto sboru, nebo v hospodě tak jsem nedostal žádnou odpověď.

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Nepríjemnosti v kázaniach

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Lukas, prepáč, ale nechce sa mi veriť, že si len tak strihali košele, bez akejkoľvek pointy. Nechcem tým ospravedlňovať tú formu (určite sú aj lepšie spôsoby), ale mám dojem, že predsa len to malo aj nejaký obsah, čo sa tým malo vyjadriť. Alebo naozaj nie?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných