Šetríme cirkevné peniaze

Diskusia o cirkevnej organizácii.
Saver

Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Saver »

Je iste správne vyžadovať, aby každý s cirkevnými peniazmi zaobchádzal čo najefektívnejšie.
Už len z úcty k členom, ktorí oddane dávajú desiatky, hoci sami majú problém vyžiť.
Ale prípad, o ktorom som sa dopočul, som celkom nepochopil.
Bolo teba zatepliť budovu na Leškovej ul v BA, kde bývajú naši traja najvyšší predstavitelia.
A keďže sa zistilo, že stavbárska partia by bola drahá, tak títo traja funkcionári si vyhrnuli rukávy, do zatepľovania sa pustili sami, a za mesiac to mali spravené. Kvalita práce bola zrejme dodržaná, tak sa kde-tu môžu pred členmi pochváliť, ako z vlastnej iniciatívy ušetrili peniaze pre cirkev.
Ale napadajú ma dve otázky:
1. Ak zatepľovacie práce robili traja ľudia každý s mierne nadpriemerným platom (ktorý im predpokladám normálne bežal), určite sa ušetrilo? Robotníci väčšinou robia za menej, takže číselná úspora nebude veľmi výrazná, ak vôbec nejaká.
Ale druhá otázka je vážnejšia:
2. Kto počas toho mesiaca robil ich prácu, ktorá im vyplýva z ich pozície na združení? Predpokladám, že nik. Z toho pre mňa nutne vyplýva, že ich priemerné pracovné vyťaženie (práca pre cirkev, za ktorú sú platení) je zrejme dosť nízke. Nie je to pre cirkev prepych platiť na združení dlhé roky troch ľudí, ktorí si v pohode môžu dovoliť robiť mesiac zatepľovačov?

Keďže ich snaha ušetriť cirkevné peniaze je evidentná, očakávam, že čoskoro podajú nejaký konštruktívny návrh, ktorým by zefektívnili a zlacneli chod združenia. Napr. že vzhľadom na svoje nízke pracovné vyťaženie budú pre cirkev pracovať na polovičný úväzok, alebo vhodnou kumuláciou funkcií zredukujú počet pracovníkov združenia. Alebo možno by sa popri práci na združení stihli starať o 2-3 zbory ... Nepochybujem, že táto úspora by mnohonásobne prevýšila sumu, ktorú ušetrili pri zatepľovaní svojho bývania.

Rajon
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Rajon »

Saver napísal:Je iste správne vyžadovať, aby každý s cirkevnými peniazmi zaobchádzal čo najefektívnejšie.
Už len z úcty k členom, ktorí oddane dávajú desiatky, hoci sami majú problém vyžiť.
Ale prípad, o ktorom som sa dopočul, som celkom nepochopil.
Bolo teba zatepliť budovu na Leškovej ul v BA, kde bývajú naši traja najvyšší predstavitelia.
A keďže sa zistilo, že stavbárska partia by bola drahá, tak títo traja funkcionári si vyhrnuli rukávy, do zatepľovania sa pustili sami, a za mesiac to mali spravené. Kvalita práce bola zrejme dodržaná, tak sa kde-tu môžu pred členmi pochváliť, ako z vlastnej iniciatívy ušetrili peniaze pre cirkev.
Ale napadajú ma dve otázky:
1. Ak zatepľovacie práce robili traja ľudia každý s mierne nadpriemerným platom (ktorý im predpokladám normálne bežal), určite sa ušetrilo? Robotníci väčšinou robia za menej, takže číselná úspora nebude veľmi výrazná, ak vôbec nejaká.
Ale druhá otázka je vážnejšia:
2. Kto počas toho mesiaca robil ich prácu, ktorá im vyplýva z ich pozície na združení? Predpokladám, že nik. Z toho pre mňa nutne vyplýva, že ich priemerné pracovné vyťaženie (práca pre cirkev, za ktorú sú platení) je zrejme dosť nízke. Nie je to pre cirkev prepych platiť na združení dlhé roky troch ľudí, ktorí si v pohode môžu dovoliť robiť mesiac zatepľovačov?

Keďže ich snaha ušetriť cirkevné peniaze je evidentná, očakávam, že čoskoro podajú nejaký konštruktívny návrh, ktorým by zefektívnili a zlacneli chod združenia. Napr. že vzhľadom na svoje nízke pracovné vyťaženie budú pre cirkev pracovať na polovičný úväzok, alebo vhodnou kumuláciou funkcií zredukujú počet pracovníkov združenia. Alebo možno by sa popri práci na združení stihli starať o 2-3 zbory ... Nepochybujem, že táto úspora by mnohonásobne prevýšila sumu, ktorú ušetrili pri zatepľovaní svojho bývania.
Podľa mňa vyvodzuješ až príliš neprimerané uzávery.
1. Čo sa týka porovnania platu dobrovoľníkov a firmy, ktorá by to urobila, myslím si, že náklady na firmu sú ďaleko neporovnateľne vyššie.
2. Čo sa týka toho, že keď to mohli robiť, tak vlastne to znamená, že sú málo vyťažení vo svojom povolaní, že majú veľa voľného času, to mi tiež takáto úvaha nesedí, pretože ak by sme ju doslova aplikovali na každého tak:
- skoro každý z nás si niekedy niečo robil svojpomocne, či je SZČO, či zamestnanec, počas toho času svoju prácu nerobil celkom naplno (podľa okolností ju niektorí nemohli robiť vôbec, napr. počas dovolenky, alebo ju robili obmedzene). Takže z toho sa dá povedať, že celý rok je jeho zamestnanie vlastne zbytočné, že je v ňom nepotrebný? Podľa mňa je to nesprávny uzáver, na istý čas je možné určitý výpadok každého z nás, či už je niekto kazateľ, alebo robí niečo iné, ak by to bolo celý rok, tak samozrejme sa dá uvažovať, či vôbec v tom svojom normálnom zamestnaní niečo robí, keď si to môže dovoliť. Ale výnimočné prípady brigády ešte podľa mňa o ničom nesvedčia.

(ešte poznámka: nie som kazateľ, a už vôbec nie vo vedení :-) )

Pandaman
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 20:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Pandaman »

Saver napísal:Je iste správne vyžadovať, aby každý s cirkevnými peniazmi zaobchádzal čo najefektívnejšie.
Už len z úcty k členom, ktorí oddane dávajú desiatky, hoci sami majú problém vyžiť.
Ale prípad, o ktorom som sa dopočul...
Príliš veľa neznámych a premenných typu „počul som“ na tak rázne riešenia ;)
My sme tiež prerábali kedysi byt. Popri full time. Jednoducho neboli víkendy a kratšie sa spalo. Tie závery sú na mňa príliš sebaisté ;)

Ajtík

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Ajtík »

Keď už je reč o tom šetrení, môže sa to týkať aj našich oficiálnych cirkevných stránok www.casd.sk. Možno na ne občas zablúdite. Sú pekné a pravidelne aktualizované. Otázka pre tých, čo sa vyznajú: Koľko času týždenne môže vyžadovať práca na stránkach? Tri hodiny, päť, alebo osem hodín týždenne? Asi záleží aj na tom, aký zručný je ten človek. Viete však o tom, že údržbu týchto stránok robí Martin Majer na plný úväzok (t.j. 42,5 hod týždenne)? Zdá sa vám to veľa? Aj mne. "Na plný úväzok" znamená, že za to berie riadny plat. Je možné, že tieto stránky sú náročnejšie ako stránky lepšieho zboru, ale o tie sa starajú dobrovoľníci úplne zadarmo. Moje otázky sú:
Skúšalo združenie nájsť dobrovoľníka, ktorý by bol ochotný sa o stránky starať zadarmo? Nič také som nezachytil.
A ak sa už vedenie rozhodlo, že to bude platený post (a nie napr. na polovičný, ale rovno plný úväzok), tak skúsili osloviť širokú cirkevnú verejnosť, či by sa nenašiel niekto napr. schopnejší, skúsenejší alebo tak?
Ja som nič také nezachytil. Takže som si nie istý, že ide o efektívne vynaložené peniaze. Skôr to vyzerá, že niekto dohodil známemu dobrý džob.

Mládežníčka

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Mládežníčka »

Čaute, mňa by zaujímalo, ako by som sa mohla dostať k práci prekladateľa. Všimla som si, že prednášky MTM pre rok 2015, prekladala Ivet Rošková. Tá však pokiaľ viem angličtinu a ani iný podobný jazyk nijak špeciálne neštudovala/neštuduje. Domnievam sa, že by som túto prácu zvládla tiež a som ochotná to spraviť ešte za lacnejšie, lebo každý halier dobrý :) .... Ak som prepočula, že by sa dial nejaký konkurz, tak sa ospravedlňujem.
Prílohy
2015-02-28 12.46.29.jpg

lukas
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 12 Jan 2015, 22:48
Kontaktovať používateľa:

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa lukas »

Ahoj,
pokud tě zajímá jak probíhal výběr překladatele a chceš dělat levné překlady pro advent-orion, potom myslím, že nejlepší volba je obrátit se přímo na ně, kontakty jsou:

Advent-Orion
Roztocká 5
160 00 Praha 6-Sedlec
Tel.: 605 210 377
E-mail: adventorion@adventorion.cz
http://www.advent-orion.cz
Naposledy upravil/-a lukas v 08 Mar 2015, 15:38, upravené celkom 2 krát.

ngma
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 03 Mar 2015, 19:09
Kontaktovať používateľa:

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa ngma »

Čau Saver,
pre mňa si úžas, že dokážeš takto vidieť veci. fandím a myslím že máš pravdu.
Ale aby to nebolo len možno, tuším asi....existuje niečo také ako správa vecí verejných - tzn. či v štáte ale tiež v cirkvi resp. je to aj z Biblie...
preto aby info bolo presné, hospodár združenia zodpovedá za nakladanie s financiami pred Pánom a taktiež všetkými členmi prispievateľmi...riešenie je jednoduché:

- bola vyhlásená súťaž na tieto stavbárske práce? ako áno máš právo sa pýtať koľko firiem sa prihlásilo, ktorá firma dala najlepšiu cenu + aké boli vopred stanovené kritériá pre vyhodnotenie súťaže

- druhá otázka: konkrétne práce ktoré vykonanli títo ľudia v tomto rozpočte predstavovali aký objem € /pokiaľ im pomáhali aj iní ľudia tzn. alikvotná suma a podľa toho sa vie či ušetrili alebo nie je potrebné aby vykonávali svoju prácu v cirkvi na plný uväzok

- a posledná otázka: počítame s tým, že títo traja bratia dali záruku na vykonané práce a materiál minimálne na 5 rokov tzn. že ak niečo bude potrebné opraviť tak to spravia vo svojom osobnom voľne?

Martin Majer
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 09 Mar 2015, 18:15
Kontaktovať používateľa:

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Martin Majer »

Ajtík napísal:Keď už je reč o tom šetrení, môže sa to týkať aj našich oficiálnych cirkevných stránok http://www.casd.sk. Možno na ne občas zablúdite. Sú pekné a pravidelne aktualizované. Otázka pre tých, čo sa vyznajú: Koľko času týždenne môže vyžadovať práca na stránkach? Tri hodiny, päť, alebo osem hodín týždenne? Asi záleží aj na tom, aký zručný je ten človek. Viete však o tom, že údržbu týchto stránok robí Martin Majer na plný úväzok (t.j. 42,5 hod týždenne)? Zdá sa vám to veľa? Aj mne. "Na plný úväzok" znamená, že za to berie riadny plat. Je možné, že tieto stránky sú náročnejšie ako stránky lepšieho zboru, ale o tie sa starajú dobrovoľníci úplne zadarmo. Moje otázky sú:
Skúšalo združenie nájsť dobrovoľníka, ktorý by bol ochotný sa o stránky starať zadarmo? Nič také som nezachytil.
A ak sa už vedenie rozhodlo, že to bude platený post (a nie napr. na polovičný, ale rovno plný úväzok), tak skúsili osloviť širokú cirkevnú verejnosť, či by sa nenašiel niekto napr. schopnejší, skúsenejší alebo tak?
Ja som nič také nezachytil. Takže som si nie istý, že ide o efektívne vynaložené peniaze. Skôr to vyzerá, že niekto dohodil známemu dobrý džob.
Ahoj ... , moje meno je Martin Majer. (túto reakciu píšem ako súkromná osoba)

Áno, od roku 2012 som sa venoval medzi iným aj správe oficiálneho webu Slovenského združenia CASD (www.casd.sk). Keby si si prečítal(a) moju pracovnú zmluvu, prípadne moje pracovné výkazy, vedel(a) by si, že to predstavuje len zlomok mojej pracovnej náplne. Podobne je to aj s prijímacím procesom do tohto pracovného pomeru, financovaním a mojim vzdelaním či pracovnými skúsenosťami dovtedy. Sú to veci, na ktoré sa dá opýtať (od môjho zamestnávateľa, cez výbor SZ, až po ľudí, s ktorými som mal možnosť doteraz spolupracovať, napr. na zboroch, v cirkevných organizáciách či súvisiacich OZ). Neboj sa, moja pracovná pozícia bola v presnom rozsahu regulérne schválená a dostal som ju na základe konkrétnych skúseností. Nie sú to žiadne tajomstvá. Hovorí sa tomu transparentnosť. Žiaľ ani transparentnosť nepomáha tomu, aby Ťa niekto neohovoril. Tebe sa to ale nestane ;)

Možno sa poznáme, možno nie, ťažko povedať. Možno sa v sobotu stretávame, podávame si ruku, kto vie (teda niekto to vie určite). Možno Ťa to prekvapí, ale aj ja mám vo zbore isté úlohy a služobnosti. Nemusíš sa obávať, robím ich dobrovoľne a popri regulérnej robote zadarmo ako ktokoľvek iný. ;) Snažím sa takýmto spôsobom slúžiť Pánu Bohu. Nepomôže to asi tak, ako po večeroch očierňovať ľudí anonymne cez internet, bez toho aby som poznal skutočnosti, ale... poznáš to. Všetci sa snažíme robiť to najlepšie, čo vieme.

Ak teda máš nejaké otázky, ohľadom mojej pracovnej činnosti, ktoré by si si chcel(a) porovnať so svojimi nepresnými dojmami (okej, slovo „nepresnými“ som zvolil so snahou dodržania istého taktu), môžeš ma kedykoľvek osobne zoči-voči kontaktovať. Chodím do zboru Bratislava (ten na Cablkovej). Nesedávam vždy v tom istom rade, ale podľa mena Ťa niekto určite bude správne navigovať. Hoci si myslíš, že spoza monitoru svojho PC máš dobrý prehľad, rešerš a rozhovor niekedy prináša lepšie poznatky. Predpokladám, že vzhľadom na Tvoj príspevok a jeho obsah nemá veľmi zmysel Ti niečo vypisovať o etických, morálnych, nieto ešte duchovných hodnotách. Vhodné verše si odkladám na naše osobné stretnutie.

Chcem veriť, že pochopíš, prečo týmto moja elektronická komunikácia s anonymom končí. ::bye::

Ajtík

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Ajtík »

Ahoj Martin,
ďakujem za tvoju reakciu. Chápem, že sa ťa môj príspevok dotkol, uviedol som tvoje meno. Chcem sa ti za to týmto ospravedlniť, ale bolo to nutné. Môj príspevok ale vôbec nesmeroval ku tebe ako osobe, ale ku vedeniu cirkvi. Nemám žiadne pochybnosti o kvalite tvojej práce, o to mi vôbec nešlo. Určite som to nepísal za účelom ohovorenia tvojej osoby, veď som tvoju prácu pochválil. Ide mi o spôsob, ako vedenie vyberá zamestnancov a ako ich vyťažuje. A to nie sú otázky na teba. Naozaj nie je potrebné, aby si tu ty niečo vysvetľoval, a ty to ani nemôžeš vysvetliť. Pýtal som sa, ako si bol vybraný a ty vravíš že transparentne. Ale ak o tej ponuke práce nevedelo ďalších X schopných potenciálnych pracovníkov, tak sorry, nebolo to transparentné. Zaujímalo ma, čo všetko na združení robíš. Ty si napísal, že správa stránky je len zlomok tvojej práce, ale stále nevieme, čo je tá veľká zostávajúca časť. Zaujíma nás to, keďže si zamestnaný cirkvou. Možno ťa to prekvapí, ale nie som jediný, kto v tomto nemá jasno. A riešením nie je sa na to opýtať teba alebo Karola B. Riešením je, aby cirkev postupovala tak, aby každý vedel (nie len veril), že so spoločnými prostriedkami sa zaobchádza efektívne. A budeš sa asi diviť, ale aj si myslím, že slúžim Pánovi. Lebo chcem, aby sa veci niekam pohli. Ale ako som už napísal, to "pohnutie" sa nečaká od teba. Tak tebe prajem úspech v tvojej práci a vedeniu cirkvi schopnosť pracovať naozaj transparentne a efektívne.

Erwin

Re: Šetríme cirkevné peniaze

Neprečítaný príspevok od používateľa Erwin »

Ahojte,
mám otázku súvisiacu s transparentným zaobchádzaním s cirkevným majetkom. Konkrétne, ako sú prideľované voľné byty na Cablkovej. Nemyslím tie, kde bývajú kazatelia v aktívnej službe, ale tie ostatné. Napríklad v jednom z nich býva blízka príbuzná súčasného (písané 15.3.2015) tajomníka SZ. Je to v poriadku? Možno aj iný člen cirkvi potrebuje (krátkodobo) riešiť bytovú otázku. Svoju, alebo svojho blízkeho príbuzného. Bola vypísaná ponuka na obsadenie voľného bytu?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných